| εмiLч97 a întrebat:

Am cateva intrebari in legatura cu Game of Thrones:
- Cum de a ajuns Arya sa il aiba plca tovaras pe Sandor Clegane atunci cand a plecat de la Debarcaderul regelui?
- Ce s-a intamplat de Theon a pus stapanire pe casa familiei Stark dupa care a venit Ramsey Snow si Theon a devenit supusul lui?
- De ce Jon Snow pleaca dincolo de Zid si se intalneste cu Ygritte?

Răspuns Câştigător
| Disharmony a răspuns:

Sandor n-a fost tovarășul Aryei, ci răpitorul ei. I-a luat ostatici într-un birt, pe ea și prietenii ei, din afara Debarcaderului Regelui și i-a dus la Harrenhal. De acolo au scăpat, au devenit din nou ostatici, au ajuns la Frăția nu-știu-cum, unde l-au găsit iarăși pe Sandor. Acesta a fost judecat acolo și eliberat. Prietenii Aryei au rămas în acel loc, pe când ea voia să plece spre Nord, așa că a ajuns din nou în captivitatea Câinelui, care a dus-o la Gemeni pentru a o vinde familiei sale, însă pe când au sosit ei, The Red Wedding se întâmplase.

Prima parte din întrebare e o poveste din istoria Caselor. Din câte știu eu, Balon Greyjoy, tatăl lui Theon, a pornit o revoltă prin care cerea independența față de Cele Șapte Regate. Într-un final a fost înfrânt, iar Theon, singurul său fiu rămas în viață, a fost luat și crescut de către Ned Stark, ca pedeapsă. Theon atacă mai târziu Winterfell pentru a-l răzbuna pe taică-său.
Ramsay, la ordinele tatălui său, distruge Winterfell și îl ia prizonier pe Theon.

Jon a plecat la nord de Zid pentru a-și căuta unchiul dispărut. Se întâlnește cu oamenii lui Mance Rayder, Regele-de-Dincolo-de-Zid, și se infiltrează printre ei ca să le afle planurile. Acolo o întâlnește pe Ygritte.

1 răspuns:
| Mwha a răspuns:

1. Arya a fost de fapt răpită de Sandor Clegane. Regina oferea o recompensa pentru fata.
2. Robb plecase la război, catelyn la fel, ned era la debarcaderul regelui și castelul a fost ușor de cucerit. Apoi ramsay l.a răpit și l.a torturat pana a înnebunit și a ajuns supusul sau.
3. Jon pleacă dincolo de zid pentru a.și caută unchiul dispărut. Acolo se întâlnește cu ygritte care era o sălbatică, deci trebuia sa o omoare. Celelalte ciori care erau cu el au decis sa.o lase pe el s.o omoare și pleacă. Dar Jon nu e în stare și pana la urma se împrietenește cu ygritte.