| sushi16 a întrebat:

Am nevoie de parerea voastra despre magnificul anime FullMetal Alchemist. Din cate am citit pe web exista 2 anime-uri cu aceeasi tema a fratiilor Elric: FullMetal Alchemist( a.ca.a 2003 series) si FullMetal Alchemist Brotherhood care este din 2009. Storyboardul seamana, dar finalul este foarte diferit in cele doua. In primul, totul este destul de bine, doar ca Roy Mustang(favoritul meu) isi pune ceva bandana( Dumnezeu stie ce e cu ea). Iar in celalat, Elric si Winry se casatoresc! Si au copii! LOL. Vreau sa va intreb daca ati vazut unul dintre aceste 2 anime sau chiar amandoua si sa-mi spuneti parerea voastra despre cele 2 situatii si care va place mai mult.

4 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

'FullMetal Alchemist Brotherhood"(primele episoade iti face recapitulare iar urmatoarele iti spune continuarea) este continuarea de la 'FullMetal Alchemist'

E destul de intresant, pe langa faptul ca primele episoade sant plitisitoare din cauza ca le sti din prima serie.

My sites
http://miauti.blogspot.com/ (manga review)
http://dacotaku.blogspot.com/ (stiri otaku)

| irbis a răspuns:

Fullmetal Alchemist este o adaptare dupa manga, povestea fiind un pic diferita. Fullmetal Alchemist Broherhood spune povestea asa cum e in manga. Seria Brotherhood este mult mai buna decat cea originala, fiind mult mai ampla si mai ales completa. Le-am vazut pe amandoua si a doua mi-a placut mai mult. Merita sa urmaresti acest anime si poti incerca ambele serii. Desi imi place Brotherhood mai mult, si prima este buna.

| SoulEater44 a răspuns:

Buna! Dupa parerea mea amandoua sunt senzationale! In prima serie, m-a marcat faptul ca profesoara celor 2 moaredin cauza ca a vazut ADEVARUL la fel ca fratii Elric, dar si ca pe la sfarsit Hohenhaim si femeia aceea bruneta au un schimb de replici la care se adauga si cateva amintiri cu Trisha din perioada de dinaintea nasterii fratilor Elric. M-a deranjat destul de tare faptul ca atat tatal baietilor cat si femeia aceea aveau corpurile intr-o stare de putrefactie, dar mai ales ca Hohenhaim a schimbat mai multe corpuri. Din acest punct de vedere apreciez mai mult FMA Broterhood pentru ca tatal baietilor este nemuritor, cu un corp sanatos si care a fost al lui Tot timpul! Roy Mustang a fost senzational in FMA Brotherhood mai ales cand l-a omorat pe Envy; sau, ma rog, el s-a sinucis scotand piatra filozofala din el. De asemenea imi place in Brotherhood ca Mustang nu poarta acea bandana ca si fuhrerul dar o si ucide pe bruneta aceea homunculus care este tot timpul cu Gulttony. Prea multi homunculusi la un loc incomodeaza la un moment dat.
Ce m-a uimit la FMA simplu a fost aparitia acelui homunculus care semana leit cu mama lui Ed si Al. In fine, dupa parerea mea, amandoua sunt la aceeasi inaltime fiindca fiecare are ceva aparte, ceva ce contine un suspans puternic care este redat in alte contexte in cealalta serie. Fiecare are momentele ei de glorie, care te tin cu sufletul la gura si care au facut seria sa fie atat de iubita de milioane de faniwinking Eu sincer ador FMA! :X:X:X:Xlove struck

| limen a răspuns:

Eu am vazut doar FMA brotherhood si intr-adevar cum zici tu e magnific.mi-a placut cum s-a terminat dar m-au dezamagit niste chestii.1-Roy nu a devenit fuhrer din motiv ca e inca prea tanar.(a si mie imi place Roy ai obs ca la urma avea mustatahee hee ) si 2-Ed si-a dat poarta adevarului pentru Al deci nu mai poate folosi alchimie.