| Mihai1499 a întrebat:

Am scris mult și vreau să știu denumirea în engleză a filmului (în română știu că-i zice Prizonierii Timpului). Am scris toate detaliile pe care mi le amintesc despre film.
Am văzut un film cu niște oameni care au călătorit în Evul Mediu ca să afle ce s-a întâmplat cu un coleg de-al lor care a rămas acolo și a fost omorât apoi a fost trimis cumva înapoi. S-au dus îmbrăcați în hainele din acea vreme în Anglia, în timpul unui război cu francezii și, din cauză că vorbeau ciudat (evoluția limbajului în secole) au spus că sunt scoțieni. Și-au dat seama de perioada în care să facă călătoria avea legătură cu poziția stelelor și diferențele dintre trecut și prezent. Unul dintre cei din expediție a rămas în trecut, pentru că și-a dat seama că el era de fapt un personaj istoric (un rege căruia i-a fost tăiată urechea în luptă). La sfârșit arată cum i-au găsit mormântul într-un sit și un mesaj din partea lui. Pe mormânt era scris anul nașterii, anul călătoriei în timp și perioada pe care a trăit-o după călătorie.

Ofer fundă

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi, poate că e vorba de...

Timeline (2003)
http://www.cinemagia.ro/filme/timeline-prizonierii-timpului-4352/

| Mihai1499 explică (pentru floresdemayo):

Da, am văzut trailer-ul. Ăsta e.

1 răspuns: