| CrysaCrysy a întrebat:

Despre ce se vorbeste in Vampire Knight? Merita sa-l vad?

Răspuns Câştigător
| AnimeLife123 a răspuns:

Heii..ma uit la Vamp. Knight..este super chiar daca e anim, si da merita sa-l vezi :pai cam e vorba de :o fata pe nume yuki care a fost salvata de un vampir pe nume Kuran...ea tot creste si se imprieteneste cu Zero(baiat cu parul alb) care familia lui a fost ucis de un vampir rau, si Zero il uraste pe Kuran pentru ca si el e vampir.in fine toti invata la o academie.personaje :Shiki, Takuma, Zero, Yuki, Kuran.si mai sunt

9 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Vampire Knight (ヴァンパイア騎士 Vanpaia Naito?) este o manga shōjo și un anime scris de Matsuri Hino. Seria a avut premiera în revista LaLa din ianuarie 2005 și este încă în curs de desfășurare. Capitolele sunt publicate în volume colectate de Hakusensha, cu unsprezece volume în prezent lansate în Japonia. Seria manga este licențiată în limba engleză de către Viz Media, care a lansat unsprezece volume până în prezent. Adaptarea în engleză a avut premiera în revista Shojo Beat a lui Viz, din iulie 2006, cu volumele colectate publicate trimestrial.
Yuki Cross are niște amintiri vechi la care într-o noapte furtunoasă în timpul iernii, ea a fost atacată de un vampir...Și apoi salvată de alt vampir. Acum zece ani mai târziu, Yuki Cross, fiica adoptată de directorul Academiei Cross, a crescut și a devenit un gardian al rasei vampir, fiind protejată de cel care a salvat-o, Kaname Kuran, de la descoperirea faptului că el conduce un grup de vampiri la o școală de elită. Dar, de asemenea, se află de partea ei Zero Kiryuu, un prieten din copilărie care urăște vampirii pentru că unul a distrus ce a avut el drag, iar acum este hotărât să nu mai aibă încredere în ei. Acest aranjament coexistent pare totul plăcut și frumos, dar au renunțat vampirii cu adevărat la căile lor criminale, sau există un adevăr întunecat în spatele acțiunilor lor. Deoarece în această lume plină de secrete, nimic nu este așa cum se pare. Și prețul de încredere rătăcit poate fi chiar mai rău decât moartea.
Personaje: Yuki Cross / Yuki Kuran

Yuki Cross / Yuki Kuran este fiica adoptată de Directorul Academiei Cross, o studentă de 15 ani, în primul an, care mânuiește tija Artemis, o armă anti-vampir care i-a dat-o Kaien Cross. Ca om, ea începe ca gardian să protejeze secretul eleviilor vampiri de studenții umani. Yuki este alături de Zero Kiryu, care devine hotărât să contribuie dacă el o învață pe aceasta să devină un vampir. O altă relație semnificativă este cu Kaname Kuran, la care aceasta este îndrăgostită de el, deoarece a salvat-o când era copil. Ea este, în general, un fel de personaj grijuliu, vesel, nebun și comic, dar este foarte naivă și lipsită de griji, adesea fiind descrisă ca cineva care nu este foarte inteligent, fiind o studentă săracă din cauza faptului că ea este un gardian în timpul nopții și studențiilor în timpul zilei, oferindu-i puțin timp pentru învățat și dormit. Ea este deseori ignorată de către alte personaje care știu mai multe despre non-purtarea ei, ceea ce duce la sentimentul personajului vinovat pentru a fi inconștient de suferința celorlalte personaje. Matsuri Hino a descris-o pe Yuki ca fiind un personaj liniștit și vindecător, care exemplifică partea ei dreaptă. Spre punctul culminant al primului arc, Yuki este dovedită a fi un vampir pursânge, atunci când Kaname a trezit-o rupând vraja mamei lor care a transformat-o în om și i-a eliberat amintirile remprimate din trecutul ei. Această revelație l-a înstrăinat pe Zero, dar au luptat împreună pentru al învinge pe Rido. Foști prieteni apropiați modurile lui Zero de a o face pe Yuki să fie de partea lui intenționează să ucidă toți vampirii pursânge, inclusiv ea însăși, în timp ce dezvăluie sentimentele lui pentru ea. Răspunsul lui Yuki este necunoscut până când ea a rămas mai târziu pentru a recunoaște că Kaname este cineva neclintit de la Zero la inima ei. În timpul unui an omis, Yuki a petrecut tot timpul în interiorul conacului lui Kaname Kuran până când Yuki a decis să preia responsabilitatea de a ucide vampirii care doresc să o omoare. Kaname dezvăluie că nu este doar strămoșul lui Yuki ci și fratele ei mai mare, care o duce pe Yuki să solicite începerea peste misiuni, dar Kaname lasă să-și continue misiunea lui din trecut. Yuki se întoarce la Academia Cross, și a repornit clasa de noapte pentru a aduna aliați. Yuki începe repararea relației cu Zero, dar neînțelegerea sa îi determină să formeze un acord bazat pe obiective comune, care este pur cum ar fi de afaceri. Când vânătorii se revoltă împotriva lui Kaien în încercarea de al opri pe Kaname, Yuki afirmă că să-l oprească singură pe Kaname. Cu toate acestea, ea a spus, de asemenea, că Zero ar fi o piesă în jocul lui Kaname, el va juca un rol în care se va duce să o întâlnească. Yuki este, de asemenea, o prințesă pursânge. Numele lui Yuki este o combinație însemnând "oferta" sau "natură", și ki, înseamnă "prințesă". Destul de interesant este alt sens pentru yuki este "curajul", în timp ce Yuki poate însemna de asemenea "zăpadă". Kurosu este pronunția japoneză din limba engleză pentru cuvântul "cruce." Cu toate acestea kanji are un sens diferit, KURO="negru" și SU="maestru": maestru negru. Kanji pentru Kuran este o combinație de modă veche scrisă cu, însemnând "nouă" și ran, înseamnă "orhidee": "nouă orhidee."

Exprimată de: Yui Horie (japoneză), Mela Lee (engleză).

Zero Kiryu

Zero Kiryu este unic, fiind un vânător de vampiri și un vampir. El este prietenul apropiat al lui Yuki și gardian de pază la Academia Cross, și a fost instruit să fie un vânător de vampiri de către Yoga Yagari. Zero poartă arma anti-vampir un pistol numit "Bloody Rose". El a fost primit de către Kaien Cross și de Yuki după ce a fost mușcat de un vampir pursânge care i-a ucis, și familia. Datorită atacului, Zero a dezvoltat o ură profundă pentru neîcrederea în vampiri, în ciuda inițială a faptului că e un personaj blând. Matsuri Hino l-a descris pe Zero ca o exemplificare a naturii ei ezitante. Zero nu a fost numele personajului original, care a fost schimbat pentru a fi mai puternic. Prenumele lui Zero este kanji pentru Rei, adică "zero." Numele de familie, Kiryu, Ki înseamnă "melc" sau "burghiu", și ryu înseamnă "viață".

Exprimat de: Mamoru Miyano (japoneză), Vic Mignogna (engleză).

Kaname Kuran

Kaname Kuran este introdus ca un vampir pursânge care a salvat-o pe Yuki care a fost atacată de alt vampir, atunci când ea avea doar cinci ani. Kaname este dovedit a fi unul dintre vampirii originari și creatorul familiei Kuran, care a crescut ca fiul lui Haruka și Juri după ce a fost trezit de Rido Kuran. În timpul primului arc, Kaname își petrece timpul protejând-o pe Yuki, care include uciderea lui Shizuka Hio și dăruire-a puterilor sale lui Zero Kiryu. Atașamentul inexplicabil al lui Kaname și blândețea lui Yuki se explică în cele din urmă când acesta îi trezește lui Yuki adevărata natură ca vampir pursânge care s-a născut ca sora lui mai mică și de a deveni soția lui. Prenumele lui Kaname înseamnă "ușă întredeschisă". Kanji pentru Kuran, este o combinație de modă veche scrisă cu, însemnând "nouă" și ran, înseamnă "nouă": "nouă orhidee".
Elevii școlii de Zi

Elevii școlii de zi sunt oamenii care merg la Academia Cross și locuiesc în căminul Soare. Majoritatea rămân ignoranți datorită vampirilor de la școala de Noapte. Ei participă la cursuri în timpul zilei, de unde vine și numele, în timp ce poartă uniforme negre. După bătălia de la școală, elevii au aflat de adevărata identitatea elevilor școlii de Noapte. La început au fost temători, dar au acceptat în cele din urmă cu părere de rău vampirii, cu toate acestea, la redeschiderea școlii, dar toți au selectat câteva amintiri șterse.

| AleGsZ a răspuns:

Un vampir si o muritoare se iubesc, si spun ca dragostea lor va dainui si peste moarte.Acum au sansa s-o dovedeasca.

Răspuns utilizator avertizat