| valerikaa a întrebat:

spuneti-mi niste filme romantice, si daca se poate cu o descriere scurta? funda happy

9 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Romantice:Endless Love (2014),The Fault In Our Stars (2014),Now Is Good (2013),Never Let Me Go (2010),Remember Sunday (2013),Sweet November (2001),The Last Song (2010),The Vow (2012),Safe Haven (2013),If Only (2004),One Day (2011),My Blueberry Nights (2007),Closer (2004),The Curious Case Of Benjamin Button (2008),Love In The Time Of Cholera (2007),Remember Me (2010),Waiting For Forever (2010),The Holiday (2006),Serendipity (2001),Wicker Park (2004)
Comedii romantice:Friends With Benefits (2011),The Proposal (2010),Date Night (2010),Date Movie (2006),I Give It A Year (2013),A Date With Tad Hamilton (2004),Confessions Of A Shopaholic (2009),The Devil Wears Prada (2006),How to Lose a Guy in 10 Days (2003),27 Dresses (2008),You May Not Kiss the Bride (2011)//vezi pe cinemagia descrieri pentru fiecare în parte.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Am vazut aseara un film "About time!", credeam ca e comedie, dar e si putin romantic si e destul de bun, are ceva ce il face diferit de alte filme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Always only you
3 metros sobre el cielo( 1 si 2)
Dangerous minds
Titanic
The notebook
Twilight
Twins effect
Autunum at New York
Breathless
Pretty woman
City of angels
A were wolf boy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Always only you
Cheol Min (So Ji Sub) e un tip obscur, înfricoşător, care îşi petrece zilele făcând slujbe ciudate şi încercând să nu intre în bucluc. Lucrând în tura de noapte într-o parcare, o întâlneşte pe Jeong Hwa (Han Hyo Joo), o tânără nevăzătoare care obişnuia să vină seara şi să aducă câte o gustare bătrânului care lucrase anterior acolo. Ea nu realizează că vorbeşte cu altcineva, până când Cheol Min îi spune că bătrânul nu mai lucrează aici. Jenată, fata îşi cere scuze şi pleacă, dar îi lasă cutia cu mâncare. Spre surprinderea lui, Jeong Hwa revine în seara următoare cu alte gustări, şi intenţionează să urmărească acolo serialele tv preferate. Urmează alte seri, iar cei doi încep să devină tot mai apropiaţi, influenţa pozitivă a fetei asupra lui Cheol Min începe să se vadă, cu toate că el e reticent în a-şi dezvălui trecutul.
În timpul zilei Jeong Hwa lucrează la un birou unde răspunde la telefoane, iar şeful ei începe să o hărţuiască, propunându-i să întreţină relaţii sexuale cu el, asta dacă doreşte să-şi păstreze locul de muncă. Nu durează mult până ce acesta soseşte la ea acasă şi încearcă să o violeze. Din fericire Cheol Min soseşte la ea acasă şi o salvează pe Jung Hwa, după ce-i aplică o bătaie soră cu moartea individului. Jeong Hwa e supărată pentru ce a făcut Cheol Min, conştientă că acum a rămas fără servici, şi îi va fi greu să-şi găsească un alt job, dar el îi spune că va avea grijă de ea, iar cei doi devin un cuplu.
Un cuplu extrem de fericit, se mută împreună, iar Cheol Min face absolut orice pentru ca Jeong Hwa să fie fericită. Într-o zi însă, Cheol Min află că e parţial răspunzător pentru accidentul în care Jeong Hwa şi-a pierdut vederea şi ambii părinţi, dar îi ascunde acest lucru simţindu-se vinovat. Curând vine altă veste proastă legată de vederea fetei, care continuă să se înrăutăţească, iar o operaţie e absolut necesară în maxim o lună, altfel nu-şi va mai putea recupera niciodată vederea. Un transplant de cornee ar fi operaţia care i-ar reda vederea, iar Cheol Min îi spune lui Jeong Hwa să accepte operaţia, pentru că el are suficienţi bani puşi deoparte.

Nimic mai fals, Cheol Min nu are nici un şfanţ, dar intenţionează să câştige banii necesari prin câştigarea unui turneu ilegal de lupte. Anterior Cheol Min fusese un mare campion la box profesionist, dar o luptă ilegală într-o cuşcă, pe viaţă şi pe moarte, cu un adversar aproape animalic, e altceva, iar bărbatul ştie că s-ar putea să nu scape cu viaţă. Îi promite lui Jeong Hwa că va fi lângă ea când se va trezi din operaţie şi pleacă spre Tailanda unde urmează să lupte.
Dar care va fi deznodământul unei lupte în care doar unul va supravieţui? Va putea Cheol Min să se reîntoarcă lângă Jeong Hwa, şi cum îl va recunoaşte ea dacă nu i-a văzut niciodată chipul?
(Merita vazut si revazut)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Third Person (2013)
Dragoste la persoana a treia:

Dragoste la persoana a treia spune trei poveşti despre iubire, pasiune, încredere şi trădare în trei cupluri care par să nu aibă nimic în comun, ci doar legături pur tangenţiale. Dar într-o relaţie există mereu un al treilea, poate nu din punct de vedere romantic, poate nici nu ne dăm seama uneori de existenţa acestuia, dar există în mod cert. Mai mult decât o colecţie de poveşti de dragoste, Dragoste la persoana a treia e un puzzle în care adevărul e abia întrezărit, indiciile de-abia sesizate cu colţul ochiului, şi nimic nu e cu adevărat ceea ce pare la prima vedere.

Two Weeks Notice (2002)
Dragoste cu preaviz

Milionarul George Wade (HUGH GRANT) are nevoie de un nou Sef al Oficiului Juridic. Charismatica "fatã publicã "a Wade Corporation, una dintre cele mai dezvoltate firme din New York, George are prostul obicei de a angaja atractive femei avocat, cu trecuturi dubioase si a se culca cu ele, pânã când acestea fac greseli atât de mari încât sunt date afarã de fratele sãu Howard (DAVID HAIG), creierul afacerii.
Când Howard îi cere sã angajeze un avocat de la Ivy League, sau sã îsi vândã actiunile, George dã situatiei o întorsãturã neasteptatã, când o discutie pasionatã cu avocatul pe probleme de mediu, Lucy Kelson (SANDRA BULLOCK) se transformã într-un interviu de angajare.
Un strãlucit avocat de la Harvard, cu o minte strategicã si constiintã socialã, Lucy nu are de gând sã lucreze pentru Wade Corporation – de fapt ea încearcã sã-l opreascã pe George si compania sa sã demoleze centrul cartierului ei, pentru a construi alte clãdiri. Când George îi promite lui Lucy cã va încerca sã protejeze centrul cartierului, ea acceptã slujba.
Pe mãsurã ce lunile trec, Lucy se descurcã de minune cu noile atributii de la Wade, în ciuda noptilor nedormite si a ulcerului ce începe sã se instaleze.
Nu slujba o doboarã, ci George. Fabulos de iresponsabil si categoric absorbit de sine, el o trateazã mai mult ca pe o asistentã personalã decât ca pe Seful Oficiului Juridic - cu greu îsi poate alege o cravatã fãrã ajutorul ei.
Dupã luni de primit telefoane la ore târzii pentru a-l sfãtui în toate - de la alegerea hainelor, la meciul de tenis si actele pentru divort, o Lucy exasperatã îi dã lui George un preaviz de douã sãptãmâni.
Dar George refuzã cu încãpãtânare sã îi dea drumul din contractul de fier, care face sã fie imposibil ca oricine altcineva sã o angajeze. În final acceptã sã o lase sã plece - cu conditia ca Lucy sã-si gãseascã o înlocuitoare ultra-capabilã. Aici intrã în scenã June Carter (ALICIA WITT), o avocatã ambitioasã, tânãrã si cu putinã experientã, dar cu un ochi foarte atent pentru George. Înainte ca Lucy sã-i aranjeze o întâlnire cu George, acesta îi si oferã postul.
Spre deosebire de Lucy, care avea grijã ca firma Wade Corporation sã-si foloseascã resursele numai pentru cauze ce meritau, June e o oportunistã care-l face pe George sã se simtã bine cu averea lui, cu puterea si superficialitatea lui. Ea nu considerã cã a te întâlni cu seful e un conflict de interese.
Între timp, liberatã de solicitãrile de 24 de ore 7 zile din 7 ale firmei Wade Corporation, Lucy îsi îndreaptã atentia spre munca depusã si nefericitã, îsi reconsiderã viata dupã George. Când o vede pe June ca Sefã a Oficiului Juridic, ea realizeazã cã adevãratele ei sentimente pentru George au depãsit limita profesionalului, ajungând la personal. Poate cã aceasta a înlocuit-o prea bine.
În acelasi timp, George realizeazã pierderea incalculabilã a unui confident, a unui consultant, a unui sprijin care scotea la ivealã tot ce era mai bun în el. Pentru amândoi e oare prea târziu sã spunã "Te iubesc"?

Intolerable Cruelty (2003)
Dragostea costă!

Dragostea costa este o comedie romantica avand in prim plan un barbat care castiga la curte (de justitie) si o femeie care face curte pentru a castiga.
George Clooney este Miles Massey, un avocat specializat in divorturi, care are de toate – uneori chiar de doua ori mai mult. In ciuda unei impresionante liste de clienti, a respectului celor din jur si a unui contract pur si simplu de neclintit („prenuptialul lui Massey") care-i poarta numele, Massey se afla intr-un moment critic al vietii sale. In urma numeroaselor succese, plictiseala a pus stapanire pe el si de aceea se afla in cautarea unor noi provocari.
Totul se schimba atunci cand Miles intalneste un adversar pe masura. Este vorba de Marylin Rexroth (Catherine Zeta-Jones), viitoarea fosta sotie a lui Rex Rexroth (Edward Herrmann), un om foate bogat care este totodata clientul lui Miles. Cu ajutorul inspectorului Gus Petch (Cedric The Entertainer), Marylin vaneaza averea lui Rex, dorind sa obtina cat mai mult de pe urma divortului. Insa nu se va alege cu nimic si asta datorita calitatilor de avocat de care da dovada Miles.
Fara a iesi definitiv din carti, Marylin planuieste sa-si ia revansa si pentru a-si duce planul la bun sfarsit, se casatoreste rapid cu Howard Doyle (Billy Bob Thornton), un magnat al petrolului. Miles si asociatul sau, Wrigley (Paul Adelstein), se angreneaza involuntar intr-un joc foarte complicat impotriva lui Marylin. Tactici secrete, deceptii si o atractie evidenta sunt principalele ingrediente ale unei clasice lupte intre sexe.

The Other Woman (2014)
Cealaltă femeie

După ce descoperă că iubitul ei este căsătorit, o femeie (Cameron Diaz) încearcă să îşi refacă viaţa distrusă. Dar, când o cunoaşte întâmplător pe soţia înşelată de acesta (Leslie Mann), îşi dă seama că are multe în comun cu ea, iar marea ei inamică devine cea mai bună prietenă a ei. Descoperirea unei a treia aventuri (Kate Upton) le determină pe cele trei femei să pregătească în comun răzbunarea asupra ticălosului care le-a minţit şi le-a înşelat pe toate trei.

Begin Again (2013)
New York Melody

Cel mai recent film al regizorului şi scenaristului John Carney (ONCE), BEGIN AGAIN este o comedie sentimentală despre ceea ce se întâmplă atunci când două suflete rănite se întâlnesc, reuşind să creeze împreună o muzică frumoasă. Gretta (Keira Knightley) şi vechiul său prieten, Dave (Adam Levine) se iubesc din anii de liceu şi compun muzică împreună. Ei se hotărăsc să plece la New York atunci când el primeşte o ofertă din partea unei case renumite de discuri. Dar tentaţiile pe care le aduce faima îl determină pe Dave să se înstrăineze de Gretta, care rămâne singură şi tristă. Viaţa ei nu se transformă în bine decât când Dan (Mark Ruffalo), care lucrează – cam fără succes în ultima vreme - la o casă de înregistrări, o aude cântând pe o scenă din East Village. El este cucerit pe loc de talentul ei neşlefuit, dar veritabil. Din această întâlnire întâmplătoare izvorăşte un portret încântător al unei colaborări ce le va schimba amândurora viaţa, pe fundalul unei coloane sonore şi a unei veri petrecute în New York City.

http://www.cinemagia.ro/filme-romantice/?&pn=2

Trebuie sa vezi neaparat "Ultimul zburător (2014)" - film romanesc :

Filmul începe în anul 2012, când oamenii trăiesc într-o lume dezvrăjită şi nu mai cred în poveşti şi-n Zburători. Ultimul dintre aceştia, Zanoni (Gabriel Duţu) se afla refugiat într-un vechi conac boieresc, impăcându-se cu ideea că fetele nu mai visează să fie răpite si „plimbate cu motorul". La insistenta bunului său prieten, Manolică (Constantin Cojocaru) – un fost zburator blocat intre lumi, Zanoni pleacă în căutarea unei noi idile. Din întâmplare, ajunge la concertul unei fete, Eliza (Iulia Verdeş), cea care-i va schimba radical percepţia asupra vieţii şi a existenţei sale de Zburător. Eliza este o frumoasă tânără de 22 de ani, cântăreaţă, aflată la debut în industria muzicală. Ea este susţinută şi iubită de Cătălin (George Ivaşcu), fiul patronului unui important trust media, dl. Gelu Stroenescu (Constantin Cotimanis).

Între Zanoni şi Eliza se va înfiripa o poveste de iubire, care o va purta pe fată într-o călătorie iniţiatică în lumea Zburătorilor. Ea se va autocunoaşte, va învăţa să-şi înfrunte fricile şi mai important, îşi va redescoperi trecutul. Astfel, lumea fantastică se va uni cu realitatea, într-o poveste desprinsă, parcă, din nuvelele magice ale lui Mircea Eliade. Filmul „Ultimul Zburător" este o frumoasă poveste de iubire ce transcede timpul şi spaţiul, prezentând o lume fascinantă, uitată de o societate cufundată în întunericul materialismului.

| NgrMdx a răspuns:

Tres metros sobre el cielo:dragoste, bad boy..stii tu smug dar e si trist
Beastly:cel mai tare tip din scola este vrajit de una intr-o 'bestie' ca sa zic asa, si doar daca se indragosteste cineva de el isi revine la normal.Recomand big grin
Angus thongs and perfect snogging:o fata de 14 ani vrea sa-si faca un iubit, si cand apar 2 tipi noi in scoala se indragosteste de unul dintre ei si incearca sa fie cu el
A walk to remember:bad boy, o fata simpla, se indragostesc, multe multe lacrimi la final.E superb.
A cinderella story:cred ca stii povestea
Wild child:o fata mai rebela si bogata este dusa de tatal sau la un fel de internat unde sunt reguli foarte stricte. Ajunge sa-si faca prietene si se si indragosteste.
Love at first hiccup:foarte amuzant laughing
Just like heaven:o femeie are un accident si intra in coma.In casa sa se muta un tip si descopera spiritul ei in casa. Apoi vor incerca sa gaseasca o cale de a o aduce la normal si se indragostesc treptat
It's a boy girl thing:o fata si un baiat care nu se inteleg ajung sa-si schimbe corpurile.De aici intreaga poveste ^^
Sper sa-ti placa :d
Mai stiu si altele dar nu mi le mai amintesc laughing

| laura1999 a răspuns:

3 metres above the sky- cel mai bun film romantic care exista(2parti)
Friends with benefits-film relaxant fara multa emotie
Sweet november-film extrem de emotionant dar si frumos
One day-la fel ca sweet november
The last song- Miley Cyrus e extraordinara acolo la fel ca si filmul
Endless love- superbb film cu final frumos
The fault in our stars-perfect film si e popular acum, este NOU
Love and other drugs-un film care nu mam asteptat sa fie atit de bun
Sunt sigura ca iti vor place toate!
Fundita :*