| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fanii seriei Culorile Dragostei/Pietre Pretioase/Dragostea Eterna(sau ce nume mai are,deoarece am citit pe cateva site-uri ca aceasta serie,depinde in ce tara este publicata,este publicata sub un nume diferit,si nu prea stiu care e numele original al acestei serii) de Kerstin Gier(serie din Germania) pentru cei care au citit si posibil sa fi vazut si filmele.
Cartile seriei fiind:Rosu de Rubin, Albastru de Safir si Verde de Smarald.
In 2013 a aparut primul film(ecranizarea) si la cateva luni dupa a fost si subtitrat respectiv si dublat in engleza, urmand sa fie si subtitrat in romana.In anul 2014 ar fi trebuit sa apara al doilea,Sapphire Blue(Albastru de Safir) si desi eu nu l-am gasit la momentul respectiv,l-am gasit abia acum pe internet dar numai in germana,iar site-urile pe care era si in engleza trebuia sa te inscrii si sa iti faci nu stiu ce abonament(si sa dai bani,logic).
Iar intrebarea mea este daca stiti unde pot gasi filmul Albastru de Safir,in engleza(daca se poate subtitrat in engleza,dar nu neaparat) sau in romana(cu toate ca nu cred ca e) ori online ori de download,nu conteaza,fara sa trebuiasca sa imi fac nu stiu ce abonament, sa platesc sau mai stiu eu ce de genul...si cu link daca se poate.
Sper ca nu am povestit eu prea incurcat...si sper ca ati inteles cat de cat care e ideea.
Va multumesc foarte mult!

Funda!

Răspuns Câştigător
| amelicika a răspuns:

Buna,eu am privit prima parte (rosu de rubin) pot spune ca filmul a fost ok, omitind detaliile nesemnificative insa finalul nu e asemanator cartii desigur finalul 1 volum, intentionez sa privesc si albastru de safir dar neaparat dupa ce citesc cartea din 2 motive(1.sa inteleg despre ce e vorba in film caci, da este in germana si 2.in carte e mai detaliat si nu poti reda in 2 ore toate emotiile care le traiesc personajele) daca gasesc subtitrat iti dau link-ul dar acum trebuie sa citesc carte happy iti sugerez sa faci la fel in caz ca nu ai citit-o...M-am uitat daca este ecranizare si la verde de smarald dar nici trailer in germana nu am vazut cred ca abia se face filmul pentru vol 3 si poate peste un 1 va aparea si la noi cu subtitre in romana, dar pina se va ecraniza vol 3 citeste cartea big grin...*peste vreo saptamana dupa ce lecturez cartea caut intensiv link-ul iti trimit si tie caci momentan m-am uitat doar la trailer (vol 2)

| anonim_4396 explică (pentru amelicika):

Multumesc mult! Chiar voiam sa rog pe cineva care stie germana sa imi caute o subtitrare, dar nu prea cunosc persoane.
Eu am citit toata seria(de vreo doua ori) si da, din pacate filmul Rosu de Rubin nu prea respecta cartile si intamplarile...de exemplu Gideon si Gwendolyn devin mai... apropiati abia la sfarsitul cartii Albastru de Safir, dar sunt curioasa ce idei au regizorii si scenaristii in legatura cu filmele.
Am cautat pe net si se pare ca filmul cu subtitrare in engleza o sa apara abia la cinema pe 5 martie(sau ceva de genul) deci mai avem putin de asteptat pana asa apara si pe net.Trist este faptul ca a trecut un an de la aparitia in Germania pana sa il dea la cinema si in engleza...pacat.
Vol 3 cred ca o sa fie ecranizat anul asta, iar cu subtitrare o sa il gasim anul viitor cu putin noroc.
Multumesc de raspuns...si sa speram ca toate filmele o sa se ridice la masura asteptarilor fanilor.

5 răspunsuri:
| EnTuZiAsM a răspuns:

Suntem in mai si inca nu a aparut... poate la anul happy

| Dobre_Adriana_1987 a răspuns:

Uite-te pe filmehd saphirblau (subtitrat-tot)