| 1libercugetator1 a întrebat:

Ce filme psihologice stiti?

5 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Eu nici nu știu să definesc genul ca la carte, dar fie...
Mi se pare că merg filmele lui Aronofsky („Pi" (1998), „Requiem for a Dream" (2000) sau chiar „Black Swan" (2010) ), Kubrick („A Clockwork Orange" (1971), „Eyes Wide Shut" (1999) sau „The Shining" (1980) ), Fincher („Fight Club" (1999), „Seven" (1995), „Zodiac" (2007) ), Scorsese („Shutter Island" (2010), „Taxi Driver" (1976), „The Departed" (2006) ).
Pur subiectiv, îmi place tot ce produce Nolan, de aia menționez „Insomnia" (2002), „The Prestige" (2006), „Following" (1998), „Memento" (2000) și „Inception" (2010).
Dacă îți place horror-ul psihologic, poți să te uiți la orice film de Hitchcock, Argento, Anderson, Martino sau Polanski. Ultimul e puțin mind f*ck, cel puțin pentru mine.
Mi-au mai plăcut: „The Sixth Sense" (1999), „American Psycho" (2000) - aici intervine foarte mult subiectivismul, iarlaughing - „Donnie Darko" (2001), „Jacob's Ladder" (1990), „The Jacket" (2005), până și „The Butterfly Effect" (2004) - bine, ăsta nu-i cel mai bun exemplu, dar pentru o singură scenă, nu uit să-l menționez niciodată -
Pe lângă cele arhicunoscute (și cam light) de mai sus, mai merg: „Mute Witness" (1994), „Through a Glass Darkly" (1961), „Persona" (1966), „Eraserhead" (1977), „Begotten" (1990) și „Altered States" (1980).
Vizionare plăcută...

| M25M a răspuns:

Crash
Indentity
Haute Tension
Kokuhaku(Confessions)
Requiem For a Dream
Mr Nobody
Seven
The Butterfly Effect
The Mothman Prophecies
The Burning Plain
Die Welle
Shutter Island
The Machinist
Inception
Derailed
Butterfly on a wheel

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

Sincer nu am vazut ceva mai psihologic dect serialul anime DeathNote. uitate la el macar la 5-6 episoade tongue iti recomand serialul asta cu cea mai mare placere si incredere ca iti va placea tongue Il poti vedea pe anime.kage.ro

| Chillcs a răspuns:

Silence of the lambs
Number 23
Room 1408
Seria SAW (6 filme).
Eternal sunshine of a spotless mind.

| WhiteMoth a răspuns:

Shutter Island
SAW
Memento
Inception
The Jacket
K-PAX
The Fountain
The Man From Earth