| PikaRawrr a întrebat:

Deci: majoritatea serialelor de animatie "manga/anime" sunt din japonia. Din coreea de sud.care sunt [daca sunt]
PS: nu drame.filme de animatie.

Răspuns Câştigător
| 인스피릿 a răspuns:

Hmm, si coreenii au manga-uri, dar la ei se numsc manhwa. Sunt destul de populare. In legatura cu animatiile, eu am auzit numai de Space Gundam V, dar banuiesc ca sunt mai multe.

5 răspunsuri:
| 인스피릿 a răspuns:

@AlEx
Nici macar nu sti despre ce vorbesti, las-o balta.
Exista anime-uri si manga-uri coreene, dar sub alt nume. -___-

| Shery a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Korean_animation

Aici gasesti o lista de anime-uri coreene. Asa-zisele manga japoneze isi au corespondentul in coreea de sud sub numele de manhwa. Eu am citit una interesanta, 100% Perfect Girl se numea, e bestiala :x

| PikaRawrr explică:

Stiu AIEx intrebam daca in coreea de sud exista ceva de genu manga/anime?!

| Seiran a răspuns:

@ Alex
lasa-te straight face

| Al3Kss a răspuns:

Pai Japonia a inventat toata chestai asta de la ei provine si denumirea. este o specie de desen animat. Deşi în Japonia termenul este folosit pentru a denumi orice film de animaţie, în Vest termenul se referă în general numai la animaţia japoneză. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga.