| anonim_4396 a întrebat:

Dupa 7 sezone de de urcusuri si coborasuri s-a terminat The Mentalist. Ati vazut serialul, v-a placut nu v-a placut? Eu unu inca am ramas dezamagit de episodul cu Red John. Sezonul 7 a fost asa, hai ca ne-am batut joc de ei destul dupa episodul de rahat cu RJ adica, 6 ani au asteptat ca prostii sa vada cine e, si in 10 minute arata cine e si de ce a facut ce a facut si pa, hai macar sa nu lasam lucrurile neincheiate intre Lisbon si Jane.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

A fost OK. Eu l-am urmarit cand si cand, si am considerat fiecare episod ca independent.
Cat despre final, si-a pierdut ratingul si l-au teminat in graba ca sa scape de el. Asta e viata!

| nda a răspuns:

Spoiler alert

nu-mi place cum s-a terminat. dupa aproape 6 sezoane in care jane il vaneaza pe rj apare sezonul 7 in care jane isi cauta fericirea... sezonul 7 e ok, nu spun ca nu. dar nu e la fel. adica... in sezoanele trecute te asteptai la fiecare episod sa apara un indiciu nou, ceva in legatura cu rj. era suspans. iar in sezonul 7 nimic, e doar jane cu lisbon. toata povestea asta cu rj a fost lungita prea mult, dar sez 7 e tras de par. eu is de parere ca serialul terbuia sa se incheie cu moartea lui rj pentru ca asta era ideea serialului, jane cauta razbunare. s-a razbunat, gata serialul.
cat despre episodul cu rj... ce sa zic, nici asta nu mi-o placut. scena aia in care rj moare rj e cam nasoala. red john ditamai criminalu, moare intr-un mod atat de... adica jane se pune pe el si-l strange de gat si gata, end of story. si ala nici nu opune nici un pic de rezistenta. dupa atatea episoade in care rj macelareste oamenii ca pe niste porci, ma asteptam ca el sa moara intr-un mod mai dramatic.
nu ma deranjeaza asa tare sezonul 7 cat m-a deranjat sfarsitul lui rj. dupa ce am vazut episodul ala n-am crezut ca se termina asa toata povestea asta. inca mai asteptam sa apara ceva.
oricum, the mentalist ramane un serial genial.