| koji567 a întrebat:

Exista alte tipuri de animeuri in afara de animeuri japoneze? Daca da, imi puteti da exemple?

Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Da, exista atat anime-uri coreene cat si chinezesti.
Coreenii isi numesc 'anime-urile' (pentru ca acesta e un cuvant japonez, pana la urma) 'manhwa animation' sau 'manhwa anime', manhwa fiind sinonimul coreean al cuvantului manga. Cateva exemple de manhwa anime-uri sunt:
- Jang Geum's Dream
- Blade of the Phantom Master
- My Beautiful Girl, Mari
- Ragnarok The Animation (e o colaborare a japonezilor cu coreeni)

Pe partea chinezeasca, in schimb, avem aceste serii sau filme numite 'manhua animation' sau 'manhua anime'. Aceeasi chestie ca la coreeni. Doar ca exista o mare diferenta: chinezii s-au pus serios pe treba cand vine vorba de anime-uri. In timp ce coreeni au niste manhwa-uri absolut sublime din punct de vedere al aspectului (chiar mai bune decat manga-urile japonezilor, indraznesc sa spun) pierd din puncte la capitolul animatie. In schimb, chinezii fac niste animatii extrem de frumoase si detaliate. Va rog sa nu va suparati pe mine, dar va spun cu sinceritate ca am vazut niste anime-uri chinezesti mult mai frumoase din punct de vedere vizual decat cele japoneze laughing Dar sa nu intelegeti gresit, desigur ca prefer anime-urile si manga-urile japoneze, chiar daca nu sunt la fel de bune din punct de vedere vizual ca si creatiile celorlaltor tari, faptul ca japonezii scot anime-uri 'pe banda rulanta' care au totusi o calitate buna si o poveste captivanta (mai mult sau mai putin) le face sa fie atat de vizionate si chiar admirate. Ooops, am deviat de la subiect, ca de obicei laughing
Exemple de 'manhua anime':
- Cyber Weapon Z (old school anime)
- The Moon of Qin
- Steel Wings
- Chinese Chess Master
- Reflection of Crescent (BL)
- Kamon, 7 Realms' Poem
- 2nd Life
- Her Majesty the Queen
- The Soccer Way
- Soul Buster
- Toji The Golden Tibetan Mastiff

3 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Sunt sigur. Iata ce am urmarit.

"Shin Chou Kyou Ryo: Condor Hero" este in coproductie japonez-chinez.
http://myanimelist.net/anime/959/Shin_Chou_Kyou_Ryo:_Condor_Hero

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista tongue Desi "anime" vine din limba japoneza, exista laughing Battle B-Daman, Bakugan, Gravity Falls, Shaman King, Galactik Football, etc big grin Desi acelea sunt desene animate, pot fi considerate si anime-uri happy Bafta!

| neca a răspuns:

Dap exista, scrie pe youtube rwby