| compcris00 a întrebat:

Funda,concret si cam cit pe ce si unde se cheltuie banii intr-un film.Cit se cheltuie pentru salarii,efecte speciale, etc?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu au unde sa se duca?

actorii trebuie platiti, scenaristii trebuie platiti, cameranaii si zecile de ingineri de sunet, montaj, decoruri samd. Plus la toata echipa li se platesc cazari mese si ce mai au ei nevoie.

trebuie inchiriat locatii unde se filmeaza, trebuie inchiriate / cumparate masini si alte recuzite

Apoi toata aparatura care se foloseste, depozitarea, transportul ei.

Plus in final promovarea samd.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebare irelevanta. Pe unele filme se cheltuie o suma, pe altul alte sume.

Pe un film romanesc se cheltuie 1-2 milioane de euro poate, pe un film 3D cu efecte speciale si care umple salile de cinema se cheltuie si zeci de milioane de euro

| compcris00 explică (pentru suntserios):

In sens unul de 200 milioane, unde se duc banii?

| suntserios a răspuns (pentru compcris00):

Pai nu au unde sa se duca?

actorii trebuie platiti, scenaristii trebuie platiti, cameranaii si zecile de ingineri de sunet, montaj, decoruri samd. Plus la toata echipa li se platesc cazari mese si ce mai au ei nevoie.

trebuie inchiriat locatii unde se filmeaza, trebuie inchiriate / cumparate masini si alte recuzite

Apoi toata aparatura care se foloseste, depozitarea, transportul ei.

Plus in final promovarea samd.