| MrsVamp a întrebat:

Hei ^^
As vrea sa ma apuc de anime-ul Bleach, dar mai intai as vrea sa stiu daca merita.
Adica numarul de episoade e destul de mare, insa daca e bun nu e nicio problema, am mai vazut anime-uri cu numar mare de episoade.
Deci, merita?

4 răspunsuri:
| GoLoveYourself a răspuns:

Vizioneaza-l! Chiar se merita. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine de mult timp ma bate unu la cap sa ma uit la el, ajunsesem sa urasc anime-ul asta. Am vazut vineri 2 episoade si e interesant.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Mă, eu zic că nu merită.
L-am văzut pe tot cap-coadă și e frumos, dar nu e ceva extraordinar.
Povestea este despre unu Ichigo care poate sa vada spiritele de cand maica-sa a murit. Dupa un monstru il ataca si vine un shinigami pe nume rukia (e fata) sa il salveze. Aia e șocată ca el o poate vedea si monstrul ala o sa ii sece puterile rukiei. Atunci, ichigo ii ia sabia rukiei si devine el un shinigami. Rukia nu avea voie sa faca asta si devine exilata, ichigo preluandui ei puterile de shinigami si ea era gen un profesor pentru el. De aici incepe povestea.

Ăsta mai avea niste prieteni care unu, avea mușchi dar era foarte rațional. Si inca unu inteligent care ii ura pe shinigami si avea alte puteri dar si el putea vedea spiritele

Shinigami astia trebuie sa omoare hollow. Hollow sunt niste spirite care nu au putut ajunge in soul society (Un fel de lumea shinigami) si gen nu isi pot gasi linistea si omoara spirite bune, care la randul lor devin hollow. Shinigami trebuia sa ii omoare cu sabia pentru ca, in felul acesta isi gaseau linistea.

Mie nu mi-a plăcut așa de mult pentru că, animeul asta are asa de multe episoade dar, are putine personaje si se invarte povestea in jurul lor.
Adica, pe la episodul 150 nu o sa mai fie aproape niciun personaj nou. poate 2-3. O sa se bata cu aceiasi incontinuu.
Are ceva umor, pe-ici pe colo dar are si emotii, o sa iti zica in detaliu povestea fiecaruia.
Dacă nu iti place ce zic eu aici nu te uita la el. eu am simtit ca au fost o pierdere de timp alea 300+ episoade.
Nu am simtit asta la cele 500+ din one piece deci nu le urasc pe toate.
Eu aș recomanda Durarara pentru ca e foarte tare anime-ul ala happy

| immortalfaith a răspuns:

Bleach e un fel de naruto, daca ti place naruto iti place si asta (tip shounen)
In bleach accentul se pune pe lupta cu sabiile, eu consider ca merita sa l vezi, chiar daca e mai vechi (este unic in felul lui si iti provoaca emotii care raman acolo)
Anime bune : tokyo ghoul/shingeki no kyojin/psycho pass/mahouka kokou no rettousei/ code geass/oda nobuna/darker than black/ hyouka
Fiecare din ele merita vazut, dupa fiecare devii mai intelept, fiecare are ceva ce nu gasesti in nicio carte so... uita te ca nu ai ce pierde