| DreamyLand a întrebat:

Heii TPU happy vreau si eu filme bazate pe fapte reale,
Horror sau romantice:X
Daca puteti lasa si o scurta descriere a filmului ar fi perfect:!
Va multumesc,si dau fundita celui mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| CandyHearts a răspuns:

The vow
Paige (interpretată de Rachel McAdams) şi Leo (interpretat de Channing Tatum) sunt căsătoriţi şi se iubesc la nebunie. Ambii sunt artişti de succes în Chicago. Într-o noapte cu ninsoare deasă, cei doi sunt victimele unui accident de maşină. Leo scapă nevătămat, însă Paige are leziuni cerebrale, care îi şterg din memorie toate amintirile legate de relaţia cu soţul său. La ieşirea din comă, Leo este pentru ea un străin.

Dintr-o dată, Leo se trezeşte în situaţia de a lua de la capăt o relaţie la care visase toată viaţa şi de a-i recuceri inima soţiei sale. În urma traumatismului cranian, Paige se crede cu cinci ani în urmă, pe vremea când era studentă la Drept, înainte de a-l cunoaşte pe Leo. Viaţa sa actuală îi este complet străină. Nu înţelege de ce se află departe de părinţii săi (interpretaţi de Jessica Lange şi Sam Neill), îi lipseşte garderoba sa "conservatoare" şi nu vede niciun motiv pentru care ar fi renunţat la facultate şi la promiţătoarea carieră de avocat. Pentru a înrăutăţi situaţia, Paige se crede încă logodită cu omul de afaceri Jeremy (interpretat de Scott Speedman), şi refuză relaţia cu Leo şi stilul său de viaţă neconvenţional, ca şi cum nu l-ar fi iubit niciodată.

The Pursuit of Happyness
Film bazat pe o poveste reala, povestea lui Christopher Gardner, un om care a investit tot ce a avut intr-un aparat numit "Bone Density scanner" (scana densitatea oaselor). Realitatea facea ca aceste aparate sa nu fie mai bune ca ce exista deja pe piata iar in incercarea de a avea succes sotia il paraseste, isi pierde casa si ramane fara bani.Constrans de situatie, Chris si baiatul sau sunt fortati sa traiasca pe strazi, prin adaposturi si este disperat sa gaseasca o slujba. Soarta face sa apara sansa de a lucra pentru o mare companie financiara (broker) singura problema este ca trebuie sa reziste cele 6 luni de training fara asigurarea ca la sfarsit va primi slujba.

Boys Don’t Cry
Un film bazat pe fapte reale. Brandon Teena era cel mai popular baiat din oras, se distra cu prietenii, bea si agata fete care pur si simplu cadeau pe spate in fata sensibilitatii acestuia.Totusi Brandon ascundea un mare secret, la nastere a fost fata – numele original fiind Teena Brandon. Cand aceasta informatie iese la suprafata universul acestuia se prabuseste.

Freedom Writers
Filmul prezinta incercarile unui profesor tanar de a educa corect un grup de elevi pentru a le asigura un viitor impotriva sortii crude.

Walk the Line
Johnny Cash crescut în Arkansas a servit in Air Force, în Germania, unde si-a cumparat o chitara. El s-a intors din razboi si s-a marita.Cantand impreuna cu alti doi barbati, a scos o inregistrare in Memphis. Crescandu-i reputatia prin difuzari la radio si spectacole live, Cash devine o vedeta, mergand in turnee cu oameni precum Jerry Lee Lewis. In turnee, el sufera de efectele dependentei de droguri. De asemenea, el a intalnit-o pe June Carter, care mai tarziu va deveni sotia lui. Raspunzand in mare parte la scrisorile primite de la prizonieri, Cash a tinut un concert legendar pentru detinutii de la Folsom in California.

The Haunting in Connecticut
Filmul urmareste intamplarile paranormale care incep cand o familie se muta in apropierea unei clinici unde fiul lor era tratat de cancer. In scurt timp fenomene violente aparent fara nici o explicatie incep iar familia realizeaza adevaratul pericol.Noua lor casa era construita pe o fosta morga.

Breach
In februarie 2001, un agent FBI in varsta de 25 de ani, Robert Hanssen, este arestat pentru spionaj.Inainte cu 2 luni, Eric O’Neill, un specialist in calculatoare care doreste sa devina un agent este insarcinat ca functionar pentru Hanssen si sa scrie tot ceea ce face el.In cateva saptamani, durul Hanssen, devotat catolic, ii castiga admiratia si respectul lui O’Neill. Nevasta lui O’Neill nu este de acord cu interventia lui Hanssen, miza personala si cea profesionala creste. Cum este prins Hanssen si de ce spioneaza el devine povestea filmului.

vizionare placutahee hee

| DjGirl a răspuns:

Masacrul din Texas...nu e chiar horror dar e bazat pe fapte adevarate.L-am vazut.mie imi place.Este vorba despre un baietel care este aruncat de mama lui la gunoi.O femeie nebuna il gaseste si il ia ea.Pana creste mare El se mutila singur si omora animalele.La un moment dat un grup alcatuit din 2 fete si 2 baieti mi se pare ca ajung al aceea casa.Pana la urma mor toti, omorati de Tom! Funda?batting eyelashes