NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Pentru cei interesaţi, care sunt filmele voastre preferate nominalizate anul acesta la Oscar? Puteţi să cuprindeţi doar prima categorie sau mai multe din lista de aici: http://www.cinemagia.ro/premii/oscar/2015/

44 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

M-as fi distrat sa vad "De ce eu?" la Oscar, film romanesc despre noi si-ai nostri, 2015.
Se zice ca-i trilăr politic, suna pretentios, eu cred ca nimeni n-a inteles exact cum sta treaba. Simt nevoia sa clarific: e sefeu toata ziua, prieteni, e o bucla in timp cum face doar Bruce Willis in filmele alea SF, cand procurorul Cristian Panait a aflat accidental ca Giurgiu o sa faca un film despre el, s-a sinucis, si cand Tudor Giurgiu a aflat ca Panait s-a sinucis, a zis sa faca repede un film politic, pare un subiect periculos, nu? Si-i gata bucla.
( sa nu se inteleaga ca bagatelizez povestea de viata si de moarte a lui Panait, aici discutam despre film, da?)

| NOname explică (pentru Leocerba):

laughing Se putea să nu fii originală?
Am găsit trailer-ul, pare interesant (chiar şi pentru simplul fapt că e un thliller românesc laughing ).

Dar totuşi, Leo, preferatul tău sau preferatele, dintre cele care se află pe listă, care sunt?
Ai promis, parcă, să-mi spui după ce le termin.
Am terminat.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Birdman lasa o cărare.

| NOname explică (pentru Leocerba):

love struck

Apropo, ai observat că Birdman e tot un fel de Leocerba?
Până şi în numele păstrează ideea de continuitate, de simbioză...

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Uneori Iñárritu reuseste sa fie taica-meu, de aia.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Dar vezi cum Birdman e, de fapt, (şi) Batman?
E o ironie cu bătaie lungă şi pe lângă realul, teatralul şi imaginarul filmului, trage în el şi realul actorilor. Face cumva filmul să se continue în vieţile lor, să nu fie niciodată gata.
Toate barierele sunt dărâmate.

NOname
| NOname explică:

Conversaţii, impresii, păreri despre ultimele nominalizări la Oscar:

http://www.tpu.ro/filme/dati-mi-un-film-interesant/

http://www.tpu.ro/conversatii/calitatile-unui-jurnalist-de-succes/

NOname
| NOname explică:

Mostre din nominalizaţii la Oscar:
http://www.washingtonpost.com/......-see-them/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......r-actrita/

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......de-a-87-a/

| Gizăz a răspuns:

The Theory of Everything

| faramatania a răspuns:

Eu prefer Big Eyes (2014) care nu se regăsește în lista de mai sus, un film încântător, un retro de anii '50 ce-mi întredeschide parcă o fereastră particulară către celelalte "rămășițe" (de fapt un ton ce schimbă un succes cu-n altul), de zăresc astfel:Oscar 2015 "Boyhood"- cel mai bun film al anului.Recomand cu încredere pentru unii interesați "Big Eyes (2014)"

| NOname explică (pentru faramatania):

Mulţumesc pentru recomandare, faramatania.
Big Eyes, într-adevăr, este un film bun cu o poveste interesantă, însă în ceea ce priveşte Oscarul - că l-ar merita - e discutabil, după părerea mea.

| faramatania a răspuns (pentru NOname):

Ar merita? nu știu, îl prefer eu la momentul acesta, dar Oscarul...am spus, Boyhood atinge profunzimea.

| NOname explică (pentru faramatania):

Personal, cred că ar fi putut să o atingă mai mult. Dar îţi respect părerea, căci, până la urmă, "oscarurile" asta sunt: păreri.

| faramatania a răspuns (pentru NOname):

Păreri pe un atare "suport", iar cele care nu mai au loc pe el, devin bârfe. Oricum vom vedea...

| TortQuemado a răspuns (pentru faramatania):

Nu pot să iau în serios profunzimea unui film care urmărește maturizarea unui puști în timp real, dar în care nu există niciun cadru cu vreun jerk off. Dar, na:
https://www.youtube.com/watch?v=JzhpbXQDl6g

| faramatania a răspuns (pentru TortQuemado):

Puștiul din Boyhood nu este sub influența niciunei găști de cartier sau altele de genul acesta, maturizarea lui psihologică este diferită, iar apoi, nici eu nu mă erijez în nimeni/nimic ce ar ține de găști de site TPU, așa că, sorry.

| TortQuemado a răspuns (pentru faramatania):

Folosești greșit cuvântul „erijez".

Apoi, nu înțeleg la ce te referi. Spui că numai puștii aflați sub influența unor găști de cartier se massturbează? Că asta înseamnă „jerk off", poate ai o înțelegere greșită asupra termenului.
Și cum adică „maturizarea lui psihologică e diferită"? Prima massturbare e un milestone, un punct de referință în viața oricărui domnișor și-a oricărei domnișoare. Puștiul face ce face orice puști, fumează iarbă, o arde cu golani, dar nu mi-l arată nici măcar o dată massturbându-se - păi autenticitate e asta?

off topic: ce e cu stupizenia asta de n-am voie să scriu „massturbare" fără să-l schimonosesc?

| faramatania a răspuns (pentru TortQuemado):

Sorry again!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Whiplash ar trebui sa castige, e cam o clasa peste restul. In orice caz, nicio nominalizare la titlul de cel mai bun film nu m-a impresionat.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Boyhood

| mODIN a răspuns:

Nu stiu de voi, dar filmul meu preferat de anul trecut e The Imitation Game

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

American sniper happy, actorie foarte buna, sunet bun, si chiar daca personajul principal era un bad ass nici antagonistul nu se lasa mai prejos.
Foarte bine realizate cadrele in care dupa sosirea acasa anumite sunete erau asociate cu zgomotul armelor, elicopterelor.
Majoritatea criticilor erau adresate finalului.Trebuie sa recunosc ca si eu am fost putin dezamagit de final, nu cred ca era nevoie sa scrie ca a fost ucis doar ca sa para mai dramatic.Da, dupa cateva sute de zile petrecute in Irak omorand sute de teroristi ajunge acasa si e omorat de un nebun... cred ca daca nu s-ar fi intamplat in realitate criticii ar fi dat de toti peretii cu scenaristul.Asta e exact ca bancul ala cu Bear Grylls mancat de caini in Romania.
Dar ca film cu tema razboiului Fury este mai bun.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, fix ca bancul ăla. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| comsacodrut a răspuns:

The Theory Of Everything

| Trandafirii a răspuns:

Birdman

| ArthurKn a răspuns:

The Hobbit: The Battle of the Five Armies
The Imitation Game

| p5ych0 a răspuns:

The Theory of Everything

| TortQuemado a răspuns:

Ok, le-am văzut și eu pe toate - în afară de Selma, din care am văzut doar bucăți. Favoritele mele sunt Birdman și Whiplash, aș fi la fel de mulțumit dacă ar câștiga oricare dintre cele două. Dar n-o să câștige vreunul dintre astea fiindcă BOYHOOD TOOK 12 YEARS TO MAKE.

„Nightcrawler" nu are decât o nominalizare, pentru Writing. Asta e o glumă proastă. Gyllenhaal nu e nominalizat pentru Cel mai bun actor: asta deja e o glumă proastă cu accente sinistre. Louis Bloom e unul dintre cele mai puternice personaje de film din ultimii ani, interpretat superb de Gyllenhaal. Nu pot să iau în serios Oscar când omite o prestație ca asta.

Eu mai recomand „The drop", ca unul dintre favoritele din 2014; Hardy face un rol grozav. Un actor de clasă A.

| NOname explică (pentru TortQuemado):

Mulţumesc pentru recomandare, TortQuemado. Chiar nu ştiam la ce să mă mai uit. Am termit tot ce am găsit legat de Oscar.
Apropo, tu ai găsit documentarele şi scurtmetrajele?

Ai dreptate, Nightcrawler merita mai multe nominalizări.

Iar favoritul meu din prima categorie, de asemenea, e Birdman.
http://www.tpu.ro/filme/dati-mi-un-film-interesant/#13623587
Dar nici dacă va câstiga The Imitation Game sau The Theory of Everything, cred că nu o să mă prea supăr.
Pentru Boyhood, în schimb, se face prea mult caz, dar e gol pe dinăuntru: o colecţii de clişee, de evidenţe. Îl consumi şi rămâi cu nimic. Te chinui să nu adormi de plictiseală privindu-l, iar peste câteva ore după ce s-a terminat nici nu ştii despre ce a fost. Doar ştii că e un puşti, creşterea căruia e filmată în timp real.

Birdman preşedinte! :))

| NOname explică (pentru TortQuemado):

The Drop chiar că e un film foarte fain cu personaje interesante, cu actori buni. Mi-a plăcut mult.

| Raskolnikow a răspuns:

American sniper the beeeest

| Vampiroiul a răspuns:

American Sniper, Birdman.

| fkfgjgfgd a răspuns:

The Theory of Everyting

| BereCalda a răspuns:

Dă best iz hiăr : 21 &Over. Bine amu', nu-i acolo dar e un film superb de comedie la care mor de râs, e superb dacă eşti supărat sau n-ai chef de nimic, DACĂ VREŢI SĂ-L VEDEŢI AVEŢI GRIJĂ SĂ NU VADĂ PĂRINŢII FILMU, EVENTUAL VEDEŢI-L SINGURI DACĂ SUNTEŢI DERBEDEI MICI ŞI ŞMECHERI; 3

| NOname explică (pentru BereCalda):

Aha, pentru o comedie adolescentină poate e ok, dar nu cred că şi pentru Oscar.

| BereCalda a răspuns (pentru NOname):

Pentru oscar sigur nuhappy

| Sânzyutstsa a răspuns:

Animatie: big hero 6 merita vazut e super funny

| Anonim2354 a răspuns:

The Theory of Everything! E deja stabilit ca acest film va lua Oscarul.

| NOname explică (pentru Anonim2354):

Zău? De cine?

| georgiMjass a răspuns:

The Theory of Everything, The Imitation Game, Boyhood