| Dariusuu a întrebat:

Pentru toţi cei care au vizionat filmul Shutter Island (2010) şi care l-au şi înţeles despre ce e vorba aş rămâne recunoscător dacă m-ar lămurii şi pe mine cu un lucru.

Toţi ştim că Teddy Daniels a mers acolo să să investigheze dispariţia lui Rachel Solando şi pentru Andrew Laeddis.

Teddy chiar era nebun şi era al 67 pacient sau i-au înscenat tot şi a înebunit pe insulă?

L-am vizionat azi noapte târziu dar n-am reuşit să înţeleg capodopera lui
Martin Scorsese.

Răspuns Câştigător
| Pricked a răspuns:

Pana acum credeam ca i-a fost inscenat totul si nu stiu de ce nu m-am gandit la cealalta varianta.
Uhm, dar din cate am citit, ambele scenarii sunt posibile, depinde pe ce detalii iti axezi tu atentia. Cica, spre deosebire de film (la care Scorsese a adugat si a adaugat), in carte situatia e clara: Teddy e nebun.

| Dariusuu explică (pentru Pricked):

Daaaa.

Ai dreptate

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Initial am fost sigura ca totul a fost o inscenare foarte bine pusa la cale de catre staff-ul de pe insula pentru a-i atrage pe cei 2 detectivi pe insula, intr-o capcana fara iesire...desi nu am inteles MOTIVUL inscenarii(Scopul).

Eu am vizionat filmul acum aproximativ 2 ani, o singura data si am ramas cu impresia ca filmul are ca tema o inscenare in spatele caruia se ascunde o mare conspiratie.

Altii au insa o alta opinie asupra TEMEI filmului...considera ca Teddy Daniels ar fi suferit de tulburari psihice severe si ca ar fi fost ''adus '' pe insula (prin implicarea lui in acest caz/uri-unul dintre cazuri era al lui) pentru a fi tratat.

Daca aceptam insa aceasta ipoteza ca Teddy Daniels era intr-adevar al 67-lea pacient al azilului de pe Shutter Island (era Andrew Laeddis) atunci deznodamantul filmului nu mai are nici un sens!
http://www.youtube.com/watch?v=BvQXi6duxRs

in plus ramane intrebarea:'' De ce daca Teddy Daniels era intr-adevar initial nebun l-au adus pe insula prin acest stereotip(lasandu-l sa creada initial ca el chiar este Teddy Daniels) ...de ce nu l-au adus cu forta, pana la urma era un nebun posibil periculos lasat in societate!

apoi concentreaza-ti atentia asupra personajului Chuck-de la momentul disparitiei acestuia pana la final(cand ne confirma banuielile asupra conspiratiei de pe insula )

Apoi un alt argument al faptului care sustine si face posibila ''cauza conspiratiei'''este acea nebuna pe care Teddy o gaseste ascunsa intre stanci si care il asigura ca el, ea si toti cei de pe insula fac parte dintr-un complot!

Fiind nebuna ar fi putut spune/face orice ALTCEVA -de ce spune ACEST LUCRU?(care nu face decat sa afirme banuielile pana la un anumit punct )

Filmul este bazat ( oarecum) pe 2 posibile scenarii-deci oricare poate fi posibila!

Totusi altii au definitivat TEMA filmului ca fiind nebunia!
http://storyfix.com/the-deception-of-shutter-island

http://movies.stackexchange.com/......ter-island

Indiferent de adevar filmul ramane o capodopera care se ''joaca cu mintea'' celui care vizioneaza filmul!

| Dariusuu explică (pentru anonim_4396):

M-am grăbit să ofer fundiţa acuma îmi dau seama dar nu asta contează vreau să-ţi mulţumesc pentru răspunsul tău, chiar ai dreptate şi eram curios care-i scenariu adevărat al filmului.

Un weekend perfect să ai draga mea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dariusuu):

Un wekeend placut si tie! happy

| Gabbriell a răspuns:

Era pacient acolo, toata chestia cu detectivul era doar in mintea lui.
El era al 67-lea pacient.