| Mayar a întrebat:

Pentru voi, ce anime ati pune pe locul 1 si 2, eventual chiar 3, in topul celor mai apreciate si preferate anime pentru voi, personal?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

1.Fairy tail
2.Psycho-pass
3.Hell Girl
....Lista mea continua happy

| Mayar explică (pentru Bacemi):

Ai putea sa imi descrii putin Psycho-pass si Hell Girl?

| pitik36 a răspuns (pentru Mayar):

Iti recomand sa te uiti prima data la Hell Girl
Descriere: este vorba despre o fata care a avut un trecut tragic. Intregul sat se temea de ea asa ca au hotarat ca la varsta de 7 ani aceasta sa fie sacrificata zeului muntelui pentru norocul satalui (ceva de genu) aceasta nu se intelegea cu nimeni in afara verisorului sau Sentarou.Parintii lui Ai ( ai fetei) il roaga pe SEntarou sa o ascunda in munti. Acesta o ascunde tipm de 2 ani parca in tp acesta satul intrase in foamete, deoarece a fost seceta.Sentarou este prins cum mrge sa la Ai intr-o noapte si ssatenii o iau pe fata si pe parintii ei si ii loveste cu o lopata pentru a muri si apoi ii ingroapa.Ai nu a murit, acesta incarespira si a deschis ochii, Strigandu-l pe Sentarou.Satenii il pun e baiat sa o ingroape el inssi pe fata de vie.Aceasta jura razbunare si se scoala intr-o noapte din mortii si doar cu o miscare de mana arde fiecare loc din sat. Acum asta vine spre sfarsit prima data o arata pe Ai cum este o fata care apare odata ce ai accesat Link-ul Iadului si iti da o papusa din paie care este legata cu o sfoara rosie si daca tragi sfoara rosie vei trimite persoana pe care o urasti imediat in iad, dar pentru a face asta trebuie sa platesti un pret, acesta fiind cadupa moarte si tu sa merg in iad.Pe parcursul actiunii si povesti apare o fata Tsugumi (parca asa se numea ) care poate vedea unele lucruri pe care le vede fata iadului. Aceasta impreuna cu tatal sau incearca sa o opreascadin a mai trimite oamenii in iad.Si tot ce ti-am povestit eu aici e nicic fata de cat de super e povestea :D

Cat despre Psycho-pass nu imi mai amintesc foarte bine de el mici detalii pentru ca l-am vazut de muult dar e un anme grozav o sa incerc sa iti dau cateva detalii : Este vorba de un oras in care daca iti crestea starea de panica trebuia sa mearga intr-o inchisoare.O fata foarte desteapta merge intr-un departament de politie unde erau oamenii care erau numiti caini, deoarece se spunea ca ei sunt criminali si aveau acel stres foarte mar (ceva de genu nu stiu cum sa explic)si aceasta ii considera egali ei, dar un coleg egal in rang cu ea o privea de sus si pe ea si pe "caini " si aceasta incepuse sa aiba problemecu cresterea punctelor si era aproape de a deveni un "caine "oricum povestea nu se axeaza pe asta ci e un om care oricat ar fi omorat sau orice ar fi facut punctele lui u cresteau iar intr-o zi o prietena a fetei este omorata in fata ei de acel om. si de aici chiar incepe actiunea dar eu nu prea mai tin bine minte cu se intampla asa ca iti recomand un amv sa intelegi mai multe :
https://www.youtube.com/watch?v=R9wG2qpsZ8s
Oricum ambele sunt traduse in romana uite linkuri-le daca vrei sa le vezi :
http://deseneanime.ro/series/hell-girl-jigoku-shoujo/
http://site.anime-nolimit.ro/anime/242-psycho-pass

Scuze pentru faptul ca am scris un roman intreg mai sus :)) nu m-am putut abtine :D

| Mayar explică (pentru pitik36):

Nu e nimic, ba din contra, iti multumesc pentru timpul acordat descrierii. Le voi viziona pe ambele. M-ai facut foarte curioasa. Multumesc mult de tot! Nu stiam ce anime sa mai vad. >big grin

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

1. Yu-Yu Hakusho
2. Naruto
3. Inuyasha

| OnuOnulică a răspuns:

Cu siguranţă Naruto ar fi pe primul loc!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Naruto" si "Death note", nu pot alege o ordine.

| an0therkid a răspuns:

1. Ao no exorcist :3
2.Kuroshitsuji(1; 2)
3.Hataraku Maou-sama (The Devil is a part-timer)
sper sa-ti placa si tie :3

| DaffyDuck a răspuns:

Cele mai populare sunt:
1.Naruto
2.Bleach
3.Pokemon

| iEatYouAlive a răspuns:

1 Bleach
2 Blood+
3Detective Conan
Astea erau cele mai interesante care le dadeau pe animax in jurul anilor 2008-2010.

| catalina1238 a răspuns:

Eu nu ma prea uit la anime, dar astea imi cam plac;
Naruto
Bleach
Pokemon.
Sper sa iti fiu de folos happy

| HiddenThoughts a răspuns:

1. Naruto
2. Bleach
3. Fairy tail