| Poission a întrebat:

As vrea sa stiu ce se intampla (va rog detaliat) in sezonul 5 si sezonul 6 din The Vampires Diares.

Răspuns Câştigător
| ellenna321 a răspuns:

In sezonul 5, moare katherine, dar inainte intra in corpul elenei si se da drept ea. La finalul sezonului, bonnie si damon mor si ajung intr-un inchisoare din 1993 parca, sia acolo intalnesc un vrajitor kai, care are magie doar daca atinge pe cineva magic. Elena il roaga pe alaric sa o constranga sa il uite ca il iubea pe damon. ei revin si dupa Elena isi aminteste de el. Moare mama lui caroline, ea isi opreste umanitatea. Se indragosteste de stefan, si el de ea. Il convinge sa si-o opreasca si el. Dupa apare mama lui stefan, lili, si ii reporneste umaniumanitatea lui, si dupa el i-o reporneste ei. Bonnie i-a adus lui damon din dimensiunea aia in care au fost leacul pentru vampirism, si am impresia ca in episodul se saptamana asta, el si Elena il vor lua impreuna. Si alaric sa casatoreste.

1 răspuns:
| Ștefan_Ghiță_1994 a răspuns:

În mare parte acțiunea se desfășoară într-un timp mai îndelungat.La începutul sezonului 5 Elena este transformată în vampir.În sezonul 6 începe adevărata acțiune Damon și Bonnie rămân blocați într-o închisoare (Lume paralelă) făcută de „Sabatul Gemini" Acește petrec o perioadă destul de lungă acolo până întâlnesc adevăratul prizonier, Kai.Acesta era un vrăjitor care absorbea puterile magice ale altor vrăjitori.După ceva timp Bonnie găsește o vrajă care poate să-i salveze.Când aceasta făcea vraja, Kai o atacă și decât Damon reușește să părăsească închisoarea. Când ajunge acasă spre surprinderea lui Elena l-a făcut pe Alaric să o constrângă să uite că l-a iubit pe Damon vreodată. După asta Aleric devine om (cumva) și nu mai poate rupe constrângerea Elenei. Șeriful Lis (mama lui Caroline) moare (cancer), iar aceasta își oprește umanitatea.Îl forțează și pe Stefan să o facă. Damon ca să-l readucă la normal pe fratele său este ajutat de Bonnie și Kai (care reveniseră amândoi în Mistyc Falls) să o aducă pe mama lor înapoi pentru a-i reda umanitatea lui Stefan.Bonnie îi adusese lui Damon din acea lume leacul pentru vampirism creat de Silas.Stefan își recapătă umanitatea, Caroline la fel, Elena i-a leacul și cam atât.