| megamaster a întrebat:

Salut TPU:
Ar pute sa imi spuna cineva niste anime tari,nu numai gen lupte poate sa fie si dragoste dar sa captiveze atentia sa trezeasca niste sentimente si sa ai asupra la ce medita. Ceva ca si S.A.O adica sword art online in care nu e doar lupta
FUNDA, multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| ryuu a răspuns:

Hey! Iti propun cateva anime-uri (nu din cele extrem de populare ex:Bleach, Naruto etc.) ce mi s-au parut interesante:

- "Bakuman" - Akito Takagi, un student foarte bun, descoperă că Moritaka Mashiro deseneaza uimitor. Akito Takagi incearca sa-l convinga pe Moritaka sa lucreze impreuna la manga, unul avand creierul şi celălalt talentul. După mai multe incercari, Takagi il convinge pe Mashiro sa i se alature. Takagi, cu istetimea lui, speră sa devina un mangaka de mare succes, iar Mashiro, cu talentul său înnascut, spera sa se casatoreasca cu o fata foarte frumoasa, pe nume Azuki Miho.

- "Space Brothers" - Doi frati care de mici visau sa devina astronauti si sa ajunga pe Luna. Dupa ani, fratele cel mic (Hibito) reuseste sa intre la NASA, in timp ce fratele cel mare (Mutta) este concediat de la o firma. Dar cu ajutorul familiei acesta se inscrie la concursul pentru selectia viitorilor astronauti la JAXA.

- "Capeta" - Un pusti, Capetta, se ocupa de treburile casnice, acesta fiind orfan de mama iar taica-su foarte ocupat cu munca. Incarcand sa-l mai inveseleasca pe fii-su acesta ii face cadou un kart facut din piese vechi. La prima lui incercare cu un motor de generator si pe o pista de karting, se pare ca acesta este talentat la condus. Observat de o femeie, ce era acolo cu fii-su (campion la grupa lui de varsta) pentru teste inainte de competitii, aceasta ii propune sa se inscrie in capionatul de karting.

- "Great Teacher Onizuka" (GTO) - Fostul delincvent Onizuka este pus in situatia de a fi profesor de liceu. Acum el trebuie sa-i educe pe tinerii care se comporta exact cum se comporta el cand era de varsta lor. Folosind niste metode cam neortodoxe pe care le invatase in copilarie, Onizuka reuseste sa se impuna in fata copiilor, apoi sa se apropie de ei si, in final, reuseste sa ii ajute sa-si rezolve problemele.

- Log Horizon (seamana cu SAO, dar pune accent mai mult pe strategie)

Vizionare placuta!

| Razvy9931 a răspuns:

Pai sa incepem laughing :
Nobunaga the Fool
[S1]Clannad**
[S2]Clannad**
Code Breaker
[S1]Code Geass
[S2]Code Geass
Nisekoi**
Naruto
Bleach
No game no life
Air Gear
Area no Kishi
Attack on Titan
Blade and Soul
[S1]Date A Live
[S2]Date A Live/a>
Hataraku Maou-sama
[S1]High School DxD-e pervers dar cool
[S2]High School DxD
Highschool of The Dead

Sunt mai multe.Astea sunt primele care mi-au trecut prin minte. Cele cu ** nu au actiune dar sunt comedie/drama/.
Daca mai vrei spune-milaughing!

| megamaster explică (pentru Razvy9931):

Mai vreau dar te rog sa selectezi ce e cu adevarat bun ca eu tot pot sa plec pe deseneanime.tv si sa iau toata lista cu anime in jos si sa caut ce imi place dar vrea si parerea altcuiva si cum am scris in intrebare sa ai asupra la ce medita sa fie poate mai multe genuri in unul.

| Razvy9931 a răspuns (pentru megamaster):

Daca vrei sa meditezi cu adevarat uitate la [S1]Clannad si [S2]Clannad.Este un anime plin de sentimende:tristete/dragoste/regret... si chiar o sa meditezi asupra acestui anime+ca o sa iti dea cateva lacrimi(eu m-am abtinut:).
Uita-te la asta.E din sezonul 2 :https://www.youtube.com/watch?v=kuts1znLKe0

| megamaster explică (pentru YouJo):

Interesant,dar mai astept niste varinte, da vezi ca poate poti raspunde la cealalta intrebare de azi