| sarah98 a întrebat:

Spuneti-mi si mie, va rog, un film de genul "Requiem for a dream" sau "American history x" (un film din care ai ce invata)

12 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Pan's Labyrinth, Memento, Fight Club, The Butterfly Effect.

| faramatania a răspuns:

Twelve (2010),Alpha Dog (2006)

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Wow, ai vazut 2 filme super
poti incerca Blow, e tot cu droguri si The believer tot cu nazisti ca American history x
Chiar sunt bune si ai ce invata din ele!

| MaliciousDeath a răspuns:

Into the wild
Mr. Nobody
The Butterfly Effect
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Trainspotting
Christiane F.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dangerous minds
Bang Bang you're death
Friday

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Film inspirat dintr-un caz real. Louanne este ofiter de marina, dar ea isi dorise totdeauna sa devina profesoara de engleza. Cand un liceu din nordul Californiei o solicita, Louanne crede ca, in sfarsit, dorinta i s-a indeplinit. La scoala este intampinata insa de un grup de elevi rebeli si neprietenosi, pe care, treptat, cu metode neobisnuite, reuseste sa si-i apropie si sa le trezeasca interesul pentru studiu. Ilustratia muzicala a filmului este semnata de Bob Dylan, Dylan Thomas si Coolio.

2.Copiii pot fi cei mai nemiloşi oameni. Incredibil de cruzi."
Cuvintele elevului model Trevor Adams reflectă experienţa sa de la liceul Rivervale High. El a fost victima unei agresiuni atât de traumatizante încât a ameninţat că va arunca în aer echipa de fotbal. Dar salvarea lui vine de la profesorul de teatru, domnul Duncan, (Tom Cavanagh, vedeta filmului de televiziune "Ed"). El îi oferă lui Trevor rolul principal într-o piesă a şcolii, alături de minunata Jenny Dahlquist.
Atât profesorul, cât şi viitoarea lui prietenă încearcă să-l ajute să menţină drumul drept. Dar piesa e în pericol. Povestea despre ucigaşi adolescenţi, combinată cu trecutul plin
de probleme al lui Trevor îi face pe părinţi să încerce să interzică piesa. Dacă vor reuşi, Trevor s-ar putea să nu se facă auzit niciodată, iar asta ar putea declanşa o adevărată bombă umană.

3.

Craig (Ice Cube) și Smokey (Chris Tucker) sunt doi tineri din Los Angeles aflați într-o permanentă căutare de bani pentru distracții.

Filmul începe cu o zi obișnuită din viața lor, o după-amiază de vineri, în care, ca de obicei, cei doi tineri stau pe veranda casei unuia din ei și încearcă să găsească un mod de a-și petrece noaptea și weekendul. Dar distracțiile lor favorite îi vor conduce către un sfârșit nefericit al weekendului.

Filmat în 20 de zile chiar în cartierul unde regizorul a copilărit (în film apare chiar și casa unde a crescut F. Gary Gray), pelicula reușește să arate atmosfera specifică unui cartier din L.A., într-un weekend obișnuit.

| Sheriarty a răspuns:

The Shawshank Redemption - faptul ca prietenia e rara, speranta e un lucru bun si viata unui om poate fi schimbata in doar cateva secunde

One Flew over the Cuckoo's Nest - un om ce traieste printre nebuni nu rezista si acest lucru il poate schimba.

Donnie Darko - universul este un loc ciudat si o simpla schimbare poate face toata diferenta.

| Eugen866 a răspuns:

Asculta la mine
city of god
the friends of eddie coyle
elite squad
there will be blood
the machinist
si mai ales recomand un clasic adevarat citizen kane, ar trebui sa incepi cu el

| Grimster a răspuns:

7 Pounds
Freedom Writers (in genul Dangerous Minds)
Bang, bang, you're dead!
Intouchables

| Grimster a răspuns (pentru Grimster):

Catch me if you can