| LaughingKarima a întrebat:

Vreau parerea voastra personala despre urmatoarele filme(repet, parere personala, nu recenzii sau chestii de genul) :
1.The Hunger Games
2.The Purge : Anarchy
3.The Maze Runner
4.Twilight
Profesoara mea de la actorie vrea ca elevi sa urmareasca aceste filme, sa isi spuna parerea + sa faca rost de parerile oamenilor si sa iasa cel putin 10 pagini din acele pareri iar sincera sa fiu cred ca mai repede primesc pareri aici decat sa ma duc pe strada si sa intreb oamenii.
Deci, scrieti parerile voastre, cat mai lung este raspunsul cu atat mai bine.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

1. Hunger games mi se pare dur, unele scene sunt prea crude avand in vedere ca se uita si multi copii la el.
2. The purge, asa si asa, ideea e foarte buna dar realizata prost.
3. Nu m-am uitat, am vazut ca sunt foarte multe pareri negative si am zis sa nu-mi pierd timpu. Oricum, din ce am auzit d ela majoritatea, e prost jucat si actiunea nu are sens in desfasurare
4. Twilight e printre cele mai mari porcarii ale timpului care se bucura totusi de un succes inexplicabil. :)) O tampenie cu un cast foaaaarte slab.
Daca mai doresti pareri la aceste filme gasesti pe cinemagia :
http://www.cinemagia.ro/filme/the-purge-583831/
http://www.cinemagia.ro/filme/the-hunger-games-487462/
http://www.cinemagia.ro/filme/twilight-amurg-27078/
http://www.cinemagia.ro/filme/the-maze-runner-583739/

| LaughingKarima explică (pentru Adry05):

1.Eu din hunger games nu am inteles nimic cu exceptia faptului ca seamana prea mult cu Battle Royale, deci plagiatura
2. Stiu asa-i?
3.Nici din asta nu am inteles mai nimic.
4.Multumesc ca imi impatasesti ganduile laughing ma simt asa inteleasa in acest moment laughing
Multumesc pentru link-uri, chiar nu mi-a trecut prin cap sa ma uit si pe cinemagia dupa pareri happy

| saftaiiustin a răspuns (pentru Adry05):

=]]]]]]]] seamana comentariile noastre
sunt exact aceleasi idei

12 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Seria The Hunger Games si The Maze Runner sunt printre cele mai tari filme sf pe care le-am vazut. Le-am vazut si le-am revazut si tot nu ma satur de ele. Cat despre Twilight, a fost tare, dar e de vazut o singura data, parerea mea, deoarece nu prea imi plac filmele astea de dragoste. M-am uitat la el, doar pentru ca erau si chestii supranaturale. Iar The Purge : Anarchy, nu l-am vazut, nici pe primul, dar m-am uitat la trailer si la descriere si mi se pare interesant. Cred ca o sa il vad in seara asta. Daca vrei mai multe pareri si lungi, uita-te la filme pe cinemagia, imbd, youtube (la trailere) si acolo o sa vezi multe pareri despre filme.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Nu imi vine sa cred ca stiu toate filmele rolling on the floor *de obicei nu ma uit la filme *

1. Hunger Games
Am vazut toata seria. O ador! *Tot mai bune sunt cartile dar totusi, filmul este genial* Da, este foarte dur in unele locuri, mai ales in prima editie cand copiii sunt pusi sa se omoare. Mor copii de 9 ani sau chiar mai mici dar nu mi se pare o mare tragedie. A fost un film facut ca sa evidentieze durerea, suferinta, conducerea nedreapta care nu tinea cont de varsta.

Trebuie sa lupti pentru viata ta... Nu conteaza ca districtul tau este cel mai slab, unul de tarani...tot ai o sansa, chiar daca e mica.

Sacrificiul lui Katniss a fost unul suprem. S-a oferit tribut in locul surioarei sale Prim, lucru care chiar m-a emotionat un pic.

Sa te gandesti ca o fetita precum Prim ar lupta intr-un astfel de joc ...ar fi fost oribil.
Mi-a placut mult acest film. Moartea lui Rue, scanteia revoltei si lupta in sine, toate acestea ne aduc aminte ca viata nu este dreapta mereu si trebuie sa te obisnuiesti cu ideea.

Atunci cand l-am vazut pe Woody Harrelson in ipostaza de profesor betiv *sau ce era el* am fost ceva gen "WTF" Sincer, rolul asta i s-a potrivit perfect.

La fel si cu Donald Sutherland. Exact asa mi l-as fi imaginat si eu pe maleficul President Snow. Rolul acesta i se potriveste manusa.

La fel si cu Katniss, Cinna, Gale, Seneca Crane si Prim.

Singurul pe care nu-l sufar este Peeta.
Pur si simplu mi-l imaginam un pic diferit... Fiecare cu parerea lui.

2.The Purge Anarchy. Am vazut ambele parti dar mi-a placut numai a 2-a.

Mi se pare interesanta ideea de "Orice crima este permisa timp de 12 ore, intr-o anumita zi"

Totusi, chiar daca ideea este buna... mi se pare un pic "satanista". Pur si simplu este exagerata. Chiar daca omorul este permis, nu cred ca atata lume ar fi in stare sa omoare numai din placere, cel putin nu la noi. *nu stiu cum e in SUA*

Partea 1 este mai mult despre iertare.
Barbatul ramas fara fiu vrea razbunare...dar afla ca exista alte lucruri mai importante.De asemenea observam ca razbunarea nu aduce nimic bun, ci din contra.

Partea 2 mi-a placut mult mai mult dar nu pentru ca ar fi fost un film exceptional ci intrucat mi-a adus in vedere un lucru pe care il stiam deja si anume "Ai grija la prietenii falsi pe care ii ai intrucat nu se stie cat o sa-i mai ai." Ma refer la faptul ca toti vecinii erau buni cu ei dar la interior erau invidiosi.

Singurul motiv pentru care am ales sa ma uit la acest film este "Hollywood Undead". Cei din trailer mi-au adus aminte de ei. ^-^

3.The maze runner. Iarasi, am vazut ambele parti.

Prima parte a fost una faina, care chiar mi-a placut. Labirintul era gandit genial, la fel si locatia in care avea loc actiunea. M-a cam disperat faza cu "Wicked is good" iar sfarsitul a fost slabut intrucat urma partea 2.

Totusi, filmul overall mi-a placut.

Partea a 2-a mi-a facut creierul zob. Prea multe informatii si personaje noi care nu isi au locul.

4. Twilight. Il ador! Mai ales pe Edward, waii. *Ce ai Rayn, te-ai tampit?*

Edward pentru mine e ca Justin Bieber. L-as omora numai ca sa ma amuz. *daca as putea evident* La fel si cu Jacob.
Doar Bella si Alice mi-au placut cat de cat *si doctorul acela Carlisle parca*

Povestile din spatele vampirilor au fost singurul lucru bun din aceasta serie.
Fata aceea care a fost transformata in vampir dar regreta ca si-a pierdut umanitatea...

Atunci cand au introdus varcolacii au facut tot filmul praf. Era mai bine fara ei.

Un film romantic pentru fete care isi asteapta printul. Ce pot spune mai mult decat "Fiecare cu preferintele lui."? Daca a avut incasari atat de mari atunci inseamna ca au fost si oameni carora le-a placut.

Sunt doar parerile mele.
Sper ca te-au ajutat si ca nu o sa ma injuri ca iti dau de scris. ^_^

Succes! Bye!

| LaughingKarima explică (pentru RainmakerX):

Nuuu, e chiar bine ca ai scris atat, de aia umplu alea 10 pagini.
1. Nu stiu, chiar nu vad rostul filmului.
Seamana cu Battle Royale, adica idea principala din filmul BR e ca se strang tineri, sunt pusi pe o insula si sa se omoare intre ei, daca nu fac asta, mor toti, iar Hunger Games a aparut 6 ani mai tarziu, tot mi se pare mie ceva plagiatura. Si cand l-am intrebat pe un prieten din Japonia de Hunger Games, instantaneu mi-a spus ca a plagiat Battle Royale.
2. Nu trebuia sa vad decat prima parte, idea mi se pare interesanta insa nu stiu. Adica, daca stai sa te gandesti, the purge e in fiecare zi : nu toti oamenii primesc atentie medicala, nu toti criminali sunt prinsi si executati, si pana la urma si fara purge, toti fac ce vor.
Eu nu am inteles o chestie, si poate mi-o poti explica tu (sa nu imi zici ca sunt idioata sau ceva) : cand James si-a vazut vecinii pregatindu-se, el era gen 'oh, merg la vanatoare' si parea obisnuit cu chestia asta avand in vedere ca nu a trecut nu stiu cat timp, si era doar 2022(sau undeva pe acolo) deci cele 2 razboaie mondiale care au fost pana in acel an, au schimbat totul. Ce nu inteleg : daca James si-a vazut vecinii pregatindu-se, de ce atunci cand a intrat echipa mascata(asa le spun eu), a zis ca 'asta nu trebuia sa se intample intr-o comunitate ca a noastra'(avand in vedere ca e comunitate inchisa) desi el oricum vandu-se sisteme 'cosmetice' oamenilor, pana si el avand acelasi sistem care nu era de folosinta? Adica, o data ce vezi ca vecinul se pregateste sa mearga sa omoare oameni, nu te gandesti 'stai ca poate vine si pe la mine cu sabia aia recent ascutita', sau poate sa cumpere alt sistem? Si chestia cu anii, adica cele 2 razboaie mondiale. Astea fie au schimbat totul, ceea ce mi se pare absurd avand in vedere ca in cativa ani nu se schimba totul dintr-o data, fie e un univers paralel in care James a crescut, parintii lui eventual traind prin timpul razboaielor iar James crescand cu the purge.
O alta chestie e : toti am vazut ca echipa mascata nu prea fuge. Iar cel dupa care erau ei, era un om al strazilor iar cum e comunitate inchisa nu cred ca se gaseau oamenii ai strazi acolo iar poarta de la comunitatea aia era sigur inchisa(scuze daca gresesc). Deci, echipa sigur ar fi trebuit sa faca ceva ca poarta sa se deschida sau sa fi sarit gardul. Si de ce acel om? Adica, femeia blonda, oricum a spus 'ca a asteptat the purge ca ii omoare familia lui James' deci de ce nu au mers direct dupa familia lui James? De ce au decis ca prima data sa mearga dupa omul strazii care nu se poate apara? Adica e toata chestia aia de putere, ca oamenii strazi sunt omorati de bogatani ca distractie insa pana a mers echipa mascata dupa omul ala, de ce nu au mers direct la familia lui James iar apoi sa mearga dupa oamenii strazii.
O alta chestie (si asta e ultima) : sa spunem ca purge a inceput de ceva ani(pentru ca James era deja obisnuit sa isi vada vecinii ascutindu-si armele), deci ma gandesc ca la banii ar fi trebuit sa aiba o camera de panica sau un buncar pentru ca niciodata nu poti fi sigur de ce se va intampla iar cum am realizat ca familia lui James nu e asa obisnuita cu bani multi, inseamna ca ar fi trebuit sa aiba si mai multa grija de familie, cel putin atunci cand aveau bani.
3.Lasa asa, oricum nu mi-a placut.
4.Mie, personal, nu imi prea plac povestiile din spatele vampirilor si a varcolacilor. Adica, de ce ar stralucii vampiri mai ales daca faptul ca stralucesc nu ii ajuta cu nimic? De ce te schimbii asa de mult cand devi varcolac? Adica dintr-o data ai muschi, partea cu taiatul parului e de inteles, si trebuie sa ai tatuajul ala sau ce o fi el care nu ajuta la nimic. Partea Volturi, ar fi putut de prima data sa mearga direct la Volturi cu fetita ca sa vada si ei ca e umana copila aia, adica, pana au calatorit atat de mult ca sa faca rost de martori mai bine mergeau in Italia(acolo erau Volturi, asa-i?) la Volturi.
Si pentru ca am fost rai, am mai primit un film la care trebuie sa ne uitam, Harry Potter, toate partile. Asta e singura serie pe care am urmarit-o pe toata dinainte insa tot imi mai trebuie pareri asa ca hai cu parerea si la Harry Potter big grin happy

| RainmakerX a răspuns (pentru LaughingKarima):

1. Nu am vazut Battle Royale... Din cate spui seamana destul de bine.
2. Mi-ai facut mintea zob. Nu stiu ce sa spun mai mult de "Filmul are o idee geniala dar de care si-au cam batut joc." Ideea este foarte buna dar putea sa fie gandita mult mai bine, in asa fel incat sa prinda la public. Au exagerat, au dus ideea de Purge pana la extreme. Crimele nu dispareau prin aceasta zi. Aceasta zi nu era facuta ca sa ne descarcam ci ca sa fie omorati cei saraci, cei care nu se puteau apara. In asa fel societatea era curatata de cei slabi, un fel de selectie naturala. Daca erai bogat atunci normal ca iti permiteai cine stie ce arma sau loc de refugiu. Iarasi nu mi se pare logic un lucru.
De ce unii oameni se limitau la inchisul usii cand puteau sa plece intr-o tara straina pentru cateva zile *in timpul evenimentului* Se stie ca aceasta zi era doar in SUA *corecteaza-ma daca gresesc* deci ce ma impiedica sa ma urc intr-un avion si sa plec la un hotel cateva zile pe an? Cei saraci nu aveau bani dar cei bogati care nu voiau sa omoare ce scuza au?

3. OK.
4. Mie imi plac povestile, am citit multe carti cu vampiri dar filmul nu il sufar.Pur si simplu "Imi imaginam altfel lucrurile."

Nu am vazut filmele Harry Potter, sorry! Nu m-am uitat intrucat cand eram mic lumea ma compara cu Harry Potter *semanam* si asta ma supara.

| LaughingKarima explică (pentru RainmakerX):

2. Deci, big thumbs down
4. Am incercat sa citesc prima carte, dupa primele parti m-am dat batuta mai ales ca am vazut ca au fost scoase parti din carte cand s-a facut filmul.

Ow, dar Harry Potter e chiar tare. E singura serie pe care pur si simplu o ador si am si citit cartile, bine, Harry Potter si Sherlock Holmes, astea sunt singurele serii pe care le iubesc.

| RainmakerX a răspuns (pentru LaughingKarima):

Ok, o sa ma uit cand o sa am timp *adica in vacanta de vara*.

| LaughingKarima explică (pentru RainmakerX):

Yay! Chiar daca mai este pana la vacanta de vara mult si bine, yay!

| RainmakerX a răspuns (pentru LaughingKarima):

Yay! :3

| Copac13 a răspuns:

1.smecher
2.bae bunicel dupa mine
3.copie dupa hunger games
4.ma psi pe mine de ras cand il vad

| saftaiiustin a răspuns:

The hunger games = este mai mult un film pentru copii, chinuie niste oameni ca sa vada cum supravietuiesc. Are secvente SF stupide (urasc SF-ul)

The Purge: anarchy: Un film super plin de actiune! imi plac mult mastile alora :3
The maze runner= hmmm... nu am inteles nimic din el, regret ca l-am vazut. Trece fara logica de la o secventa la alta si nu intelegi nimic.

Twilight= un film romantic pentru femei, este vorba de o simpla lupta intre Varcolaci si Vampiri

Scz dar sunt pareri sincere.
Si da, am vazut filmele...
FUNDA? :3