| AvalohAlyn a întrebat:

Vreau si eu filme sau carti cu si despre viata liceenilor, cu adolescenti care sunt la scoala/liceu si fac tot felul de lucruri.

9 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Citeste baiete - Elevul Dima dintr-a saptea, Declaratie de dragoste sau Invitatie la vals 3 carti superbe scrise de acelasi autor numit - Mihail Drumes... sunt cartile adolescentei voastre care cred ca-i mult mai urata decat a noastra chiar daca a noastra a fost mai saraca. Nu existau atatea tentatii dar poate exista mai mult suflet. spun poate...
Daca te uiti la rebelde cum spune dobitocul asta de ti-a spus inaintea mea te prostesti... tu alegi.

| jrockfreak a răspuns (pentru ywar):

Am citi și eu "Elevul Dima dintr-a șaptea". când eram a opta. laughing În comparație cu procăriile din ziua de azi, aia bate orice. thumbs up

| AvalohAlyn explică (pentru ywar):

Am citit Elevul Dima dintr-a saptea si Cismigiu and comp. vreau altele
Sa stii ca exista si multi tineri cu potential in Romania, nu imi place ideea cum ca vremurile noastre erau bune, ale voastre nu..deloc nu imi place.Comunismul trebuie sa dispara de oriunde si o viata traita in comunism e o viata mizera care nu iti lasa sufletul sa fie liber.Sa stii si ca exista multi tineri cu potential in Romania de o mie de ori mai destepti ca generatia voastra.Generatia tanara are potential.Nu toti, dar destui.

| ywar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Generatia tanara are potential, nimic de spus. Ma bucur cand vad tineri cu gandire sanatoasa si picioare pe pamant. Ma bucur cand vad tineri talentati dar care nu au sanse pentru ca tara asta nu le da nimic (din pacate), pentru ca asa cum spunea O. Paler si poate multi altii este tara soacrelor, a nurorilor, a unchilor, a rubedeniilor in general care cauta succesul imediat. Ma tem ca putin adolescenti mai au sufletul liber desi - vazut din afara - pare ca-s lipsiti de orice fel de ferecatura.

| Cameliapantiru a răspuns:

Un film extraordinar pe aceasta tema este "Domnului profesor, cu dragoste'' ("To Sir With Love")-1967. Personajul principal, Mark Tchakeray, interpretat de actorul Sidney Poitier, este memorabil, un profesor adevarat (e si un model pentru mine in cariera didactica). Merita sa vezi filmul. Vizionare placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o telenovela Rebelde...Se uita soramea..Mai demult.

| jrockfreak a răspuns:

Depinde ce gusturi ai, dacă nu ai pretenții găsești o tonă de chestii, dar dacă ești mai "deep" atunci se schimbă puțin foaia.

| AvalohAlyn explică (pentru jrockfreak):

Nu am pretentii, doar sa fie cu viata de liceu, elevi, adolescenti etc

| jrockfreak a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cărțiile menționate mai sus sunt chiar faine, dar filmele de genul sunt extrem de comerciale și porcoase. Nu prea sunt în temă cu ele, scuze.