| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu seriale gen: The Vampire Diaries,The Secret Circle
...va rog,

4 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Poţi încerca "True Blood" sau "Supernatural".
http://www.imdb.com/title/tt0844441/
http://www.imdb.com/title/tt0460681/

| ღvampireღ a răspuns:

The secret circle

| Wellfun a răspuns:

Buffy and Angel

Moonlight

Supernatural

X Files

Charmed

Jonathon Creek

Primeval

Dead Zone

Firefly

| ninita a răspuns:

1. Breaking Bad
2. Parks and Recreation
3. Fringe
4. Homeland
5. Louie
6. Justified
7. Downton Abbey
8. The Good Wife
9. Enlightened
10. The Colbert Report
Indru
1. A Game Of Thrones – Fiindcă am citit toate cărțile și cred că serialul e cea mai acurată transpunere în film a unei cărți făcută vreodată. Plus că și următoarele sezoane vor fi geniale. Știu eu.
2. Dexter – Fiindcă a avut cel mai bun sezon în 2011, sau cel puțin al doilea ca valoare calitativă, dacă ar fi să-l consider pe cel cu Trinity primul. Sezonul din 2011 a fost în ton cu toată ideea asta de apocalipsă care plutește prin lume în perioada asta, și sunt ferm convins că ar fi făcut daună totală dacă ar fi fost difuzat în toamna lui 2012, având în vedere că una din datele vehiculate ale apocalipsei este 21.12.2012. Vă dați seama cum ar fi fost, la câteva zile de la difuzarea ultimului episod, intitulat "This is how the world ends", să și vină sfârșitul lumii pe bune? ))
3. Human Target – Pentru că a fost unul din cele mai bune seriale de acțiune pe care le-am văzut vreodată, și cel mai bun serial din cele anulate în 2011. A avut niște personaje absolut fabuloase, cu niște personalități ieșite din comun, fiecare cu fixurile lui și cu stilul lui unic de a aborda o situație dată. Mi-a făcut o plăcere deosebită să scriu recenzii la el, și-i mulțumesc pentru asta Comic Divei.
4. Castle – Pentru că serialul ăsta e din ce în ce mai bun, și-n plus de asta există un substrat emoțional: am ceva în comun cu personajul principal. Ghiciți voi ce…
5. Hawaii Five-0 – În mare, la fel ca la Castle, în sensul că serialul pare din ce în ce mai bun. Dacă înainte marțea era o binecuvântare, că aveam Prison Break și Heroes, acum am Castle și Hawaii Five-0. Și un mare plus pentru Scott Caan, care e un actor absolut genial. Personajul meu favorit.
6. Psych – Pentru că e Psych, și n-am nevoie să spun mai multe. Cunoscătorii știu, iar pe ceilalți din ce am observat nu-i interesează. Mai recunosc ei după aia că "mamă, ce pierdeam".
7. Suits – Cel mai bun debut de serial din anul ăsta, după Game Of Thrones. Plus că are într-un rol secundar pe Rick Hoffman, unul din actorii mei favoriți, care-și joacă rolul absolut genial, ca să nu mai vorbesc că unul din personajele principale e jucat cu măiestrie de Gabriel Macht, care face din Harvey Specter un fel de House al avocaților. Doar că fără probleme de socializare și cu gusturi în ceea ce privește vestimentația. O fi și ăsta gay?
8. The Mentalist – Pentru că a avut un final de sezon superb, și, deși a început cam prost, parcă redevine serialul pe care-l urmăream acum ceva timp.
9. Grimm – Pentru că îl consider al treilea debut bun de anul ăsta (da, mai sus ca AHS) și mai ales pentru povestea originală și apariția lui Silas Weir Mitchell (Haywire din Prison Break) într-un rol care i se potrivește ca o mânușă. Mie chiar îmi place serialul ăsta, în ciuda criticilor tuturor. Cred că e noul meu Human Target, deși genurile sunt diferite. Plus că mi-ar plăcea să fiu un Grimm.
10. American Horror Story – Pentru ideea originală, pentru faptul că n-am avut un serial horror de calitate cam de multișor (The Walking Dead e la jumate, și oricum sezonul ăsta parcă a mers mai prost), și pentru că chiar constituie un challenge pentru scenariști, care au sarcina grea de a provoca audiența să se uite săptămânal la ceva de speriat. Mai e și menajera aia tânără…
1. Supernatural, se mai mira cineva? Si asta pentru ca a reusit sa ma surprinda placut, sa se reinventeze si sa ma faca sa nu uit de ce am inceput sa ma uit la el, in primul rand. Sezonul 6 a fost cu suisuri si coborasuri dar ultimele episoade din sezonul trecut au spalat pacatele scenaristilor iar sezonul 7 este foarte bun.
2 – Well, la mine a venit rapid Psych din urma. Este un serial usurel, haios, nimic sa te doara capul. Ma relaxeaza si ma binedispune si mi-a adus pe tava o noua bromance de care sa ma bucur
3 - White Collar - pentru ca infractorul meu favorit are ochii atat de frumosi. Pentru actiune, dragoste si o prietenie care nu tine seama de lege.
4 - Once upon a time - serial nou, nu mi-a atras atentia din promo-uri dar i-am dat o sansa si nu regret. Este un serial pentru copii de toate varstele, pentru copii din noi si face bine imaginatiei mele
5 - Hart of Dixie - muzica buna, peisaje de vis, umor cat vrei, personaje interesante si iti creaza sentimentul ala de "warm and cozy".
6 - Suits - l-am descoperit din intamplare si l-am savurat pe indelete. Inteligent, haios si ti se lipseste de suflet.
7 - The Vampire Diaries - i-am dat o sansa vara asta si s-a dovedit ca ma inselasem in privinta lui. Este un serial captivant si destul de bun, in ciuda cliseelor cu vampiri. Plus ca venirea Originalilor in show a fost o aditie extraordinara si a crescut valoarea showului.
8 - Person on Interest - interesant, inteligent, actiune cat cuprinde si o intriga pe masura. Singurul show de genul acesta aparut anul asta care mi-a acaparat atentia.
9 - Merlin - este un fel de guilty pleasure. Nu pot sa nu ma uit la el, cred ca magia lui Merlin este indreptata asupra mea pentru ca ma tot tine in fata ecranului sa vad prin ce aventuri au mai trecut Arthur, Merlin si celebrii cavaleri ai mesei rotunde!
10 - Glee - pentru ca e Glee. Muzica + drama adolescentina = love. Ce altceva iti mai poti dori? ))
1. Breaking Bad – mi-e greu sa exprim in cuvinte cat de bun e serialul asta. Nu conteaza daca ma refer la sezonul ce tocmai s-a terminat sau la altul mai vechi, toate au fost absolut perfecte, fara nici o scapare. E o drama adevarata pusa in miscare de niste actori fenomenali, condusi din spate de un regizor cu o atentie la detalii aproape patologica. Simply the best!
2. Community – inca de la inceput a crescut de la episod la episod, iar sezonul ce tocmai s-a incheiat a continuat cu succes traditia. La fel ca majoritatea comediilor care ies din sfera glumelor banale, a rasetelor artificiale aruncate dupa fiecare fraza si a subiectelor alese ca sa fie pe intelesul tuturor, a ajuns sa aiba probleme de audienta, fiind fortata sa ia o "pauza". Mi-e teama ca daca ar fi avut un sezon si mai interesant (desi nu vad cum ar fi fost posibil), ar fi fost anulata cu totul. Sper din tot sufletul sa revina in 2012!
3. Boardwalk Empire – probabil cel mai subapreciat serial de pe TVBlog. A avut un sezon extraordinar ce s-a terminat cum putine seriale au indraznit vreodata sa o faca. BE atrage in special prin unicitatea personajelor… nu respecta mai niciun sablon existent si din acest motiv de multe ori ti se pare ca te uiti la ceva ireal. Iar atunci cand 2,3 personaje intra in contact, ies niste situatii si relatii incredibil de bizare si la fel de interesante.
4. Dexter – inca se tine bine "batranul". Sezonul curent cu siguranta nu a fost cel mai bun dintre toate, insa s-a pastrat la nivelul pe care-l asteptam si chiar l-a depasit destul de des. De multe ori sunt nevoit sa las serialele sa se adune la coada, neavand timp sa le vizionez in aceeasi zi in care apar. Mi-am dat seama ca Dexter trebuie neaparat sa prinda un loc bun in topul de fata deoarece de fiecare data cand imi fac timp sa recuperez, acesta primeste acces instant in fruntea cozii.
5. Archer – poate ar fi mai sus daca nu ar fi atat de scurte sezoanele. Rad cu pofta la fiecare episod si imi place la nebunie stilul abordat, unele dialoguri fiind bune de expus in vitrina. Episoadele de anul asta au fost poate cele mai bune dintre toate, asa ca nu puteam sa nu-l urc cat mai sus in clasament.
6. Game of Thrones – loved it! Singurul motiv pentru care nu intra in top 5 e deoarece are un avantaj mare fata de multe din celelalte seriale: se bazeaza pe o poveste deja scrisa si extrem, extrem de interesanta. Deci chiar daca nu prea am ce reprosa modului in care a fost adus pe ecrane romanul si am sorbit fiecare secunda din cele 10 episoade, ramane pe locul 6, unul foarte bun de altfel.
7. Spartacus: Gods of the Arena – deja incep sa ma simt prost fiind fortat sa plasez un astfel de serial pe locul 7, insa nu prea am de ales, desi e important de mentionat ca intre locurile 3 si 7 diferentele sunt minime. M-au tinut cu sufletul la gura cele 6 episoade. au fost spectaculoase din absolut toate punctele de vedere. Plus ca modul in care s-a legat povestea cu "Blood and Sand" a fost perfect; aproape in fiecare scena erau indicii si "easter eggs" pentru cei ce vizionasera si primul sezon si acestea au dat o noua dimensiune intregii actiuni.
Mentiuni speciale: Homeland (singurul debutant ce a reusit sa prinda lista), Louie (poate cel mai bun one man show aparut in ultimii ani), The Mentalist (my guilty pleasure )

aceastea ar fi cele care cred ca o sa iti placa...dar din cele de mai sus nu cred ca o sa iti placa unul mai mult decat tvd...incearca pentru inceput supernatural sau true blood
Vizionare placuta!