| oana21petronela a întrebat:

A slabit cineva cu fructe goji? trebuie sa tii si un regim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Fructele goji nu au nicio legatura cu slabitul. Ele sunt bogate in antioxidanti in special carotenoide care ajuta la vedere si sunt bogate in vitaminele A si B.
Eu consum goji in smoothie-uri.
Daca renunti la dulciuri, paine, paste, carne grasa, mancare tip fast food, consumi fructe multe, legume si ai 3 mese pe zi ( ultima masa sa fie pana in ora 7 si sa contina salata de prefernta), si sa faci sport ( aerobic, sari coarda, mergi pe bicicleta sau alergi), te asigur ca o sa slabesti treptat dar sanatos si te asigur ca nu o sa mai depui la loc deorece organisml treptat se adapteaza la un mediu sanatos ( daca ti regim, te infometez, organismul are impresia ca nu ai ce sa manaci, iar cand o sa manaci organismul o sa depuna grasime cand iar nu o sa ai ce sa manaci, si asa o sa te ingrasi mult).

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, fructele de goji ajută la slăbire deoarece conţin antioxidanţi - vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.csid.ro/......-12013241/

http://sanatate.acasa.ro/......66032.html

Eu NU am folosit fructe de goji deoarece NU doresc/nu este necesar să slăbesc :)

Toate cele bune.

| Felys a răspuns (pentru bursuc001):

Ferice de tine ca ai un metabolism bun

| bursuc001 a răspuns (pentru Felys):

Bună!

Mda, mulţumesc Domnului că totul este ok : de vreo 6-7 ani ( cel puţin ) mă menţin cam la aceeaşi greutate ( cu mici variaţii de 2-3 kg, în funcţie de anotimp ).

Oricum, am obiceiul să fac MULTĂ mişcare - în special merg ( destul de mult ) pe jos :)
Şi sunt destul de atent la ce & cum mănânc; consum doar pâine neagră ( câte 2-3 feliuţe la fiecare masă ) "Grâu întreg" = pâine 100 % integrală - vezi linkul :
http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

Ca să nu mai amintesc de câte un pahar de vin roşu ( natural, de casă ) la prânz/cină :)

O seară/noapte frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,porcul meu a slabit cu goji.Nu mai inghiti toate minciunile de pe internet. Mergi la un medic sa te poata ajuta.

| LuciWv a răspuns:

Eu nu cred in aceste fructe "miraculoase".
Peste tot pe net poti vedea mesaje gen vrei muschi sau vrei sa slabesti X kg in Y zile.
Doar minciuni, ca sa slabesti trebuie sa ai un meniu echilibrat in fructe si legume, si sa nu mananci dupa ora 18:00.
Iti recomand dimineata o salata.
La pranz o salata de fructe.
Seara(pe la 17:30happyCeva mai consistent, cum e carnea macra(macra-fara pic de grasime)
Si desigur exercitii fizice ca alergatul si abdomenele.
Intre mese ai putea manca un mar sau o banana.
Daca o tii asa o sa slabesti.
Dar daca chiar vrei sa slabestii, adica daca tu ai cam 120kg sau 100kg si asta nu da roade.
Ai putea incerca o operatie de lipo-suptie a stomacului.
Vei manca foarte putin si vei slabi ca 20-30kg la 4-5 luni.
Ai putea sa apelezi la un medic, poate el te va ajuta mai bine.
Bafta.