| anaraffaella a întrebat:

As dori sa stiu de ce aluatul de foietaj Bella nu creste in cuptor si daca exista anumite reguli de coacere.
Multumesc mult.

14 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Foietajul nu trebuie lasat mult timp afara din congelator, sau daca este facut in casa trebuie tinut pana la copt in frigider(si metoda in sine spune lucrul asta? Daca il lasi prea mult la temperatura camerei margarina sau untul dintre foi se topeste si atunci cand il bagi la cuptor foile nu mai"cresc".

| Kaℓi a răspuns:

Http://laupasca.blogspot.ro/2012/04/foietaj-cu-sunca-si-cascaval.html
Uite ce zice Laura... " Ingrediente:

800 gr foietaj Bella (eu cumpar de obicei acest tip de foietaj deoarece creste foarte fain)"

Nu stiu daca am folosit tipul asta de aluat vreodata, dar din cate stiu eu, pentru foietaje trebuie sa fie foarte bine incins cuptorul ca sa creasca frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce stiu eu, foile de foietaj, nu cresc. Nu au drojdie si nici afinatori. Ele se ung fiecare in parte cu unt si se pun mai multe una peste alta si apoi umplutura.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea-s foile de placinta happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Exact foile de placinta trebuie sa creasca. Nu cumva le vezi (le cunosti, le numesti) invers?

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, foile de placinta nu cresc happy ele se usuca frumos si devin crocante happy ca la baclava! foietajul creste... e un aluat, stratificat si el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Exact invers!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Foietaj
http://www.retetecalamama.ro/retete-culinare/patiserie/haios.html
Poate vrei sa intrebi de ce nu se desfac. Asta este altceva, nu crestere.
Acum, mi-ai facut pofta de un Haioş.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Da, la baclava nu cresc pentru ca este foietaj.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

:))
Uite, citez de pe wiki, din link-ul tau: "Coacere

Cuptorul, în momentul introducerii preparatului, trebuie să fie fierbinte pentru ca untul să rămână în cocă, urmând ca după ce aluatul a crescut, intensitatea căldurii să fie redusă. Un aluat de calitate trebuie să fie bine crescut și să se desfacă în cât mai multe foi (subțiri)."
Asta e foietajul, care creste! :)
Si baclavaua e asta: http://www.teoskitchen.ro/2009/01/baclava.html adica foi de placinta, care se ung bla-bla...
:)
Dar nu conteaza, nu o sa polemizez cu tine din motivul asta :)
Spor la bucatarit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Bine gospodino.

| Zazu a răspuns (pentru anonim_4396):

La baclava nu se foloseste foietaj, se folosesc foile Filo.

| alexutu30 a răspuns:

Trebuie sa stea 45 de minute la 200 de grate

| Neagu_Raluca_1986 a răspuns:

Cele 10 reguli de aur ale aluatului foitaj Bella

http://lumeaplacintelor.bellafood.ro/......taj-bella/

| Neagu_Raluca_1986 a răspuns:

Pentru a obtine un rezultat excelent in folosirea aluatului foitaj Bella, cititi in articolul de mai jos cele zece reguli de aur ale aluatului de la Bella:

http://lumeaplacintelor.bellafood.ro/......taj-bella/