| CorinaReg19 a întrebat:

Am o intrebare legata de zacusca. Cand deschid un borcan de zacusca, mananc mananc si daca mai ramane, cam in 3 zile mucegaieste. asta la temperatura camerei. stiti cumva oare trebuie sa il tin la frigider? sau poate chiar expira?! funda multumesc big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zacusca facuta in casa nu e ca cea din comert.cea din comert contine „E"uri care au chiar rolul de a conserva.Dar zacusca facuta in casa, conservata prin sterilizare, imediat dupa ce ai deschis borcanul ia contact cu aerul si isi face acel mucegai.NU se strica repede bineinteles dar in contact cu aerul face acea pojghita de mucegai.Bineinteles ca dupa deschiderea borcanului trebuie pastrat in frigider.Sau,daca vrei sa stea un timp la temperatura camerei, pui putin ulei deasupra pentru a nu mai face contact cu aerul.Normal la zacusca se pune un pic mai mult ulei tocmai pentru a evita asta. O dimineata placuta.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Orice conserva deschisa se pastreaza la frigider.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este indicat să păstrezi la frigider borcanul cu zacuscă ( după ce l-ai deschis )!
Dacă îl păstrezi la temperatura camerei, se poate strica zacusca sad

Toate cele bune.

| SasNetRomania a răspuns:

Pe langa frigider mai trebuie cand mananci sa iti pui intr-un bol mic zacusca cat mananci tu sa nu bagi lingurita sau cutitul in borcan deoarece bagi "fermenti" si mucegaieste mai repede.
solutia este foarte simpla
1) iti pui separat intr-un bol cat mananci tu si nu bagi de 10 ori linguritia/cutitu in borcan
2) in frigider cu capacul pus bine.

| rapp2020 a răspuns:

Eu de obicei tin zacusca in frigider si nu mi se strica chiar daca o tin mai multe zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
O pui la frigider cand termin de mancat laughing

Bafta happy

| DariaHàhaa a răspuns:

Trebuie sa tii zacusca la frigider ca sa nu se strice. happy