| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza trufele si unde se gasesc?

Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Trufele sunt ciuperci comestibile care se dezvolta pe radacinile unor specii de arbori, cu care formeaza, prin simbioza, organe specifice numite micorize.
Prin intermediul micorizelor are loc schimbul de elemente nutritive dintre arbore si ciuperca.

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar cum se cauta eu am auzit cu caine de rasa ii adevarat?big grin

| MariaMirabell a răspuns:

Cresc sub pamint in simbioza cu alte plante ca: gorun, carpen, cer, stejar pin.

Alte răspunsuri
| k1ngnoob a răspuns:

Trufele sunt ciuperci Ascomicete.
Trufele nu cresc pe radacini, sau poate eu ca cautator de trufe de 8 ani inca nu am gasit una care sa creasca pe radacini.

Trufele cresc in simbioza cu anumite plante(fag, stejar, carpen, gorun, ciresc alun etc) prin micorize. Micorizele probabil(sigur) ca se dezvolta pe radacini. Trufele comunica cu micorizele prin hife si intre micorize si trufe nu se observa nimic cu ochiul liber.

Prin raspunsu.l Trufele cresc pe radacini eu m-as duce in padure sa smulg radacini, poate poate gasesc ceva trufe!

Alte răspunsuri
| George_Ivan_1987 a răspuns:

Trufele se formeaza prin micorizarea cu alte plante simbiote, la radacina acestora. Se gasesc de obicei in padurile de foioase, dar se pot si cultiva. Informatii mai detaliate am gasit pe www.cultivareatrufelor.eu

| Tatarasanu_Silviu_1971 a răspuns:

Trufele se pot găsi aproape în oricare pădure, dar nu stând pe internet până la ora 3 dimineața, si apoi dormind până la 3 după-amiază alaturi de câine.
!laughing)

| Tatarasanu_Silviu_1971 a răspuns:

Trufele se găsesc aproape în fiecare pădure.dar nu stând pe internet până la ora 3 dimineața și după dormind până lă 3 după-amiază
!laughing)

Alte răspunsuri