Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2778081intrebari
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Oct
SATI 300.255AFISARI
162.165VIZITE
145.893V. UNICI
7 Octombrie 2009
Anonim intreaba:

CUM SE PUN ARDEI CAPIA COPTI PE IARNA?

intrebarea se refera la reteta SALATA DE ARDEI CAPIA COPTI de pe gustos.ro

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 10 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 7 Octombrie 2009 18:10
    mariana a răspuns:
    Ardeii capia copti se pot conserva pentru iarna si astfel: ardeii se coc, se curata de coaja, fara ai spala in apa, se lasa sa se scurga de zeama, fara insa a-i indeparta de pe cotor, se aseaza in borcane de 800 gr., si peste ei se pun 4 linguri de ulei, se inchid borcanele cu capace si se pune conserva in cuptor, in tava cu putina apa calda si se lasa sa fiarba 45 minute. Se lasa in cuptor sa se raceasca si apoi se pun la rece. Iarna cand vrei sa consumi ardeii, se adauga otetul de mere (o parte otet si doua parti apa), putin zahar si sare. Desigur ca se pot pastra si in congelator asa cum ti s-a raspuns deja. Eu prefer insa aceasta metoda pentru ca, in congelator am de pastrat alte alimente, care nu se pot conserva in forma expusa mai sus. Mult succes si spor la traba.
    22 Mai 2012 16:42
    alicia2000 a răspuns (pentru mariana):
    Mariana,cand pui ardeii in borcane nu trebuie cuprinsi in zeama? ma gandesc ca daca adaugi doar 4 linguri de ulei peste ei nu vor fi cuprinsi in nimic si vor mucegai.mie asa mi s-a intamplat sau poate am gresit eu undeva.
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 23 Mai 2012 18:20
    mariana a răspuns:
    Depinde de marimea borcanului, eu pun ardeii capia in borcane de 420 gr, dupa ce i-am copt, curatat de coaja si samburi, ii tasez bine, pentru a nu ramane goluri de aer (batand borcanul de palma) si deasupra pun uleiul, pe care-l incalzesc bine anterior. Vei inchide borcanele doar dupa ce uleiul pus intra printre ardei si ramane un spatiu de 2 degete gol deasupra pentru ca, atunci cand ii fierbi la dunst, sa nu iasa uleiul afara.
    Mie imi stau si sunt foarte buni.
    Daca insa ai spatiu liber in congelator, asa cum ti-au spus si alti useri deja, poti sa-i pui in pungi de plastic, chiar intregi, dupa ce i-ai curatat de coaja si atunci cand se dezgheata, poti sa pastrezi lichidul provenit, pentru a-l adauga la salata.
  • 7 Octombrie 2009 17:17
    gratzy56 a răspuns:
    Eu, dupa ce-i coc, ii curat de coaja, cotoare si seminte si ii asez cate 10-15 in pungute si-i pastrez la congelator. asa este mult mai practic, deoarece ii pot consuma sub forma de salata, ii pot combina cu vinete, ceapa si rosii pentru.zacusca, ii pot folosi la tocanite sau alte preparate.
  • 7 Octombrie 2009 13:45
    fabiola a răspuns:
    Dupa ce i-ai curatat de coaja, de seminte ii asezi in borcane cu capac ermetic si torni peste ei otet in care ai dizolvat putina miere, sare. Inchizi borcanele bine si le fierbi la abur 15min.
  • 7 Octombrie 2009 19:12
    christabell a răspuns:
    Am pus ardei copti, curatati de coaja, cotoare si seminte, in congelator, ca in fiecare an.Sa nu arunci zeama pe care o lasa, e aromata si cand vei prepara salata pune-o peste ardei in amestec cu otet, putina sare si putin zahar.Asa salata va avea un gust mult mai bun. Zeama de ardei o poti pune in congelator in pungi speciale pentru ghiata sau in cutiute din plastic cu capac. O mai poti folosi la tocanite sau sos de spaghete.
  • 12 Octombrie 2009 18:40
    unicka a răspuns:
    Eu dupa ce i coc i curat de coaja si seminte si pun in pungi la congelator, stau foarte bine
  • 10 Octombrie 2009 16:45
    vilmaristul a răspuns:
    Eu ii pun cu bulion, otet, zahar sare, foi de dafin oregano
    se face sosul din bulion zahar si otet, dupa ce clocotestese adauga restul ingredientelor si ardeiul taiat feliute; se mai lasa la fiert 15-20minute; se pun in borcane cu cate o aspirina
    bon appetit!
  • 28 Septembrie 2010 12:52
    Raspuns anonim:
    Cum se pune ardei pe iarna
  • 9 Septembrie 2012 20:02
    Lili_Dutu_1970 a răspuns:
    MAi usor si mai sigur la congelator.