| Jardelin a întrebat:

Pentru persoanele care se ocupa de bucatarie...

Ce meniu pregatiti de Craciun?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hmm adica intrebarea e pentru mama happy o sa faca ca de obicei carnati, sarmale, racituri + cozonac. Pe langa friptura de curcan ca mie imi place plus neaparat salata de sfecla cu hrean

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De Crăciun am în vedere un meniu tradiţional :
* platou cu aperitive incluzând chifteluţe, cartaboş, cârnaţ de porc prăjit şi crud-uscat ( cârnaţul este preparat în casă, nu e de cumpărat ), tobă şi bacon ( preparate în casă ), şniţele, diverse mezeluri, etc.
* sărmăluţe în frunze de varză murată ( servite cu smântână ),...
* tradiţionalii cozonaci cu diverse umpluturi : nucă, mac, rahat, stafide, scorţişoară
* prăjitură cu brânză de vaci şi cu stafide, etc.
* Alte "mărunţişuri" : cornuleţe cu nucă/gem, saleuri cu brânză de burduf şi chimin, etc.

Evident că, de Anul nou meniul se va schimba puţin şi va cuprinde doar platouri cu semipreparate ( preferabil de casă ), inclusiv salate ( de boeuf, de vinete, ciuperci cu maioneză, etc. ), carne & cârnaţ prăjite, şniţele & chifteluţe,...

De asemenea, apar alte sortimente de prăjituri : cremeş, tiramisu cu mascarpone, tort de portocale, etc.

Toate cele bune.

| Jardelin explică (pentru bursuc001):

Frate, da' te pregatesti nu gluma! Cind e gata nu vrei sa vin pe la tine sa te colind? laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru Jardelin):

Da, da, mă pregătesc pentru "ceva" musafiri happy
Oricum, ştii vorba aceea : unde încap vreo 10-15 ( colindători, în acest caz ), mai au loc încă 1-2; deci, poţi veni la colindatwinking

O seară frumoasă îţi doresc.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Ciorbă de perişoare acrită cu zeamă de varză, care e preferata mea. Câteva sărmăluţe şi o salată de boeuf.

| Prezidentul a răspuns:

Iahnie si piftie. Probabil si o salata boeuf. big grin

| Maya2014 a răspuns:

Mancare traditionala: o ciorbita, sarmale, friptura.Ca si desert chec, negrese si traditionalele turte.

| Jardelin explică (pentru Maya2014):

Turte? Cum faci turtele, poti sa-mi spui?

| Maya2014 a răspuns (pentru Jardelin):

Desigur.Iei foi de placinta si le coci la cuptor, astfel incat sa devina crocante.La foc mediu le lasi maxim 2 minute pana prind o culoare aurie.Acest proces se efectueaza cu 2 saptamani inainte de Ajun. Apoi cu 2 zile inainte de Craciun se insiropeaza.Siropul il fac din apa cu zahar (dupa gust poti adauga si esente) si il las la foc pana se dizolva zaharul. Apoi sfaram nuca la robot sau la masina de tocat si fac o pasta in care adaug coaja de lamaie si zahar.Se ia fiecare foaie si se baga in sirop, dupa care le asezi pe un platou si pui pe fiecare in parte umplutura facuta. Dupa ce termini, le tai in 4 si e gata.Foile se pun una peste alta.

| Jardelin explică (pentru Maya2014):

Maya, pe la mine in Moldova turtele sint făcute din apa, făina, sare, drojdie si se coc pe plita. Credeam ca la astea te referi. Ma gindeam ca știi vreo rețeta si o tehnica mai speciale.

| Maya2014 a răspuns (pentru Jardelin):

Este vorba de turta dulce.Nu exista o tehnica mai speciala. Poti cauta pe net daca vrei ceva diferit.

| stefaniaaaaaa a răspuns:

Eu de Crăciun fa următoarele Rețete: sarmale,răcituri, cârnați, turta dulce, cozonac, chec aperitiv si mai multe. Sper ca te-am ajutat!

| express11 a răspuns (pentru stefaniaaaaaa):

Da,ne-a dat balele de pofta!

| Jardelin explică (pentru stefaniaaaaaa):

Vad ca sarmalutele sint la putere! happy Eu m-am gindit sa fac o friptura cu sos de hrean si salata boeuf (sau salata de telina cu piept de pui, inca nu m-am decis). Evident si o salata de sfecla rosie cu hrean pentru ca imi place foarte mult, cum ii place si lui "suntserios". happy Preparate traditionale din porc nu fac, dar o sa primesc de la prieteni asa ca, pentru o masa traditionala bogata de Craciun, o sa fie problema rezolvata.

Salata boeuf (sau de telina) ar merge mai mult de Revelion, insa anul asta cred ca am s-o fac de Craciun. Ca desert va fi un tort si salata de fructe.

Bauturi, de care puneti pe masa? Eu am un vin alb de casa excelent, iar ca tarie pentru musafiri (si nu numai) vodca Absolut.

| stefaniaaaaaa a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte bine! La asta nu m-am gândit! Mersi!

| stefaniaaaaaa a răspuns (pentru express11):

Știu,nu? Sunt foarte bune!