Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2777709intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
20 Oct
SATI 288.186AFISARI
156.100VIZITE
141.511V. UNICI
13 Martie 2009
eileen intreaba:

Pot face pufuleti in casa? stiti vreo reteta?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    14 Martie 2009 01:38
    Anna a răspuns:

De ce sa te complici sa-i faci in casa cand ai la scara blocului cu doar 60bani bucatalaughing

• 10 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 14 Martie 2009 21:48
    ada a răspuns:
    Nu stiu. Dar daca s-ar face cred ca ar fi prea complicat.De ce nu te lasi pagubasa si iti cumperi? Banuiesc ca stii ca sunt foarte ieftini.Ar fi prea multa munca si nici nu poti avea garantia ca iti vor iesi ca cei pe care ii doresti tu.
  • 13 Martie 2009 18:20
    cube a răspuns:
    Pai pufuletii din cate stiu eu, sunt mamaliga expandatahappy
    Trebue sa-ti cumperi un aparat care arata cam in genul cum este si apratul de facut vata de zahar, am inteles ca te costa cam 500 euro un asemenea aparat. Nu stiu in schimb denumirea aparatului de facut pufuleti.
  • 5 Septembrie 2010 00:46
    gabi93 a răspuns:
    Ms de retete big grin si eu cautam disperat sa stiu cum se fac (Si pentru. oamenii. -sa nu jignesc pe nimeni- care zic "Cumpara de la magazin, sunt ieftini!" eu zic ca da, intr-adevar este o metoda mult mai usoara, dar daca mananci ceva facut de mana ta, sau a unei persoane dragi, o sa fie mult mai gustos si apreciezi fiecare gram, figurat vorbind, chiar daca nu sunt chiar asa de buni, oricum nu ma refer la dezastrele culinare! big grin )
  • 8 Februarie 2011 19:25
    xJelenaTrueLove a răspuns:
    650 ml apa
    150 gr malai
    sare groasa pentru pus in apa

sare, boia

Facem o mamaliga din ingredientele astean pe care eu am fiert-o numai 10 minute apoi o intindem subtire de tot pe o tava cu hirtie de copt si o lasam sa se raceasca. Eu am pus intre 2 hirtii de copt si am intins cu sucitorul pe deasupra. in felul asta a iesit subtire si uniforma. Cind e gata racita o ungem cu ulei, sare, boia... o taiem in patrate si o coacem la cuptor la 200° C cca 50 minute. TREBUIE SA REZULTE AURII SI FF USCATE

Variante care nu erau in reteta originala dar cum exista chipsuri cu gusturi din astea ma gindesc ca atunci cind facem mamaliga putem sa adaugam la final :
    - ceapa prajita.
    - jumatate mamaliga si jumatate piure de cartofi ( iese mamaliga de cartofi italiana ff buna la gust si din care se pot face chipsuri. cu gust mai pronuntat de cartof cu siguranta )

am gasit cautind pe net si o reteta de unde probabil s-a inspirat cea de la care m-am inspirat si eu ( insa facuse mamaliga simpla ). in varianta mai originala decit originalul zice urmatoarele :
    - se presara cojile de mamaliga unse cu ulei cu : arpagic sau cum ii zice in romaneste la planta "erba cipollina" http://www.condimenteweb.ro/index.php?module=fisaCondiment&cid=90
    - seminte de mac

Eu am presarat boia iute si pot spune ca e fff buna... tb intinsa subtire. cit mai subtire cu atit se usuca mai bine.

Din cantitatea de mai sus ies 2 tavi... Faceti mamaliga o intindeti pe 2 foi. coaceti intii una in timp ce cealalta asteapta cuminte... ca nu pateste absolut nimic.

• 22 Martie 2009 23:58
    Raspuns anonim:
    Am gasit o reteta aici: http://www.reteteculinare.ro/forum/discutii/chipsuri_de_malai_cum_sunt_cele_de_la_punga_gen_pufuleti_-2923/
    n-am incercat reteta. dar asa am o pofta de pufuleti, idee n-ai. ultima oara am mancat asta vara, in Ro
  • 10 Aprilie 2009 17:31
    Raspuns anonim:
    Este foarte simplu!

Compozitie: - sare 10 linguri
    - malai grisat 2 cani
    - ulei 1/2 cana
    - apa minerala 1 cana
    - faina
    Toate acestea in afara de faina se amesteca bine cu mixerul pana se obtine o crema pufoasa de culoare calbuie. Apoi, se tapeteaza tava cu faina iar pufuletii se modeleaza cu faina(eu am facut rondeuri). Dupa aceea, se pune la foc mic si se lasa aproximativ 30 min.
  • 22 August 2009 11:19
    Raspuns anonim:
    Ai incercat retete de pufuleti? Ma intereseaza daca ti-a iesit bine vreouna ca sa o folosesc si eu!
  • 30 Aprilie 2010 14:49
    Raspuns anonim:
    Cumparatyi de la magazin
  • 19 Septembrie 2010 14:34
    Raspuns anonim:
    Nu
  • 22 Februarie 2011 15:54
    Raspuns anonim:
    Nu poti.