| SmokeyEye a întrebat:

Puteti sa imi spuneti diferentele dintre Espresso, espresso machiatto, cafea machiatto si celelalte sortimente care le gasim la automatele de cafea?

Răspuns Câştigător
| dani0078 a răspuns:

Ce gasesti la automatele de cafea are prea putin in comun cu cafeaua.
Espresso este bautura din cafea rasnita, obtinuta la espressor, prin trecerea unui jet foarte fierbinte si cu presiune mare prin doza de cafea rasnita, timp de cateva secunde.Este de cateva ori mai tare decat cafeaua la filtru.Caracteristice sunt caimacul care se formeaza deasupra si aroma mult mai intensa si placuta.
Espresso machiatto nu este decat un espresso mic cu putina spuma de lapte deasupra(doar spuma nu si lapte).
Cafea machiatto este aceeasi chestie cu termenul precedent.
Latte machiatto este o abureala comerciala,nu exista asa ceva,tot ce poarta denumirea machiatto nu contine lapte.
Cappuccino este un espresso mic intr-o ceasca mare,cu mult lapte si spuma de lapte.
Caffe Latte este asemanatoare cu cappuccino,are mai mult lapte,se serveste in pahar inalt sau sonda si este in mai multe straturi(lapte, cafea si deasupra spuma de lapte-cea mai simpla varianta)
Marci foarte bune de cafea pentru espresso sunt julius meinl, illy, lavazza si alte vreo doua pe care nu mi le amintesc acum.
Daca vrei un espresso bun intra intr-o cafenea care afiseaza siglele marcilor respective, bea o cafea si compara ce ce iei de la aparate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie espresso e putina si tare, cafea e cafea normala si tot ce e cu machiatto are lapte in ea

| Wøodenpints a răspuns:

Diferențe nu știu, dar asemănări sunt destule. Toate costă cât nu fac, adică grețos de mult și în cană savurezi același pișat.
Și cam peste tot dai o sacoșa de bani ca să bagi în tine ceva mai nasol decât un pliculeț de 3 în 1 la 70 de bani.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu cred ca exista expresso machiatto, stiu ca e latte machiatoo. Dar ai o solutie simpla, zau, cauti fiecare dintre aceste nume pe google si vezi pagina wikipedia despre ele.

http://en.wikipedia.org/wiki/Latte_macchiato

se pare ca exista doar caffe macchiato si latte macchiato