| cse13 a întrebat:

Stie cineva de unde pot cumpara recipient pentru Ceaiul mate argentinian, si de asemenea aceasta planta macinata? multumes

Răspuns Câştigător
| kitykity a răspuns:

Poti gasi ceaiul mate argentinean pe ShopMania.In mare parte toata lumea a simtit efectele secundare ale stimulentelor. Ceaiul mate, care este o planta stimulanta, iti da energie intr-un mod ca nu devii nervos de la el. Vei fi foarte treaz si iti va merge foarte repede mintea. In mod interesant acesta functioneaza ca o racoritoare aspura sistemului nervos central, care calmeaza corpul si creierul. S-a demosntrat ca imbunatateste starea de spirit si de concentrare si previne epuizarea mentala. Ceaiul mate este o planta perena ( nu moare la sfarsitul anului). Creste salbatic in padurile tropicale din Argentina, Chile, Peru si Brazilia, iar in Paraguay este cultivat. Cel mai bun ceai mate creste salbatic in umbra padurilor tropicale, este cules la momentul potrivit, uscat rapid ( pastrand in continuare culoarea verde deschis) si este macinat numai inainte de ambalare.
De obicei se vinde in ambalaje lejere de 500 gr, si are un miros usor amar, afumat si umed de iarba. In momentul de fata nu exista o valoare standard pentru cantitatea de substanta activa, cum ar fi cafeina si mateina si este inutil sa va preocupati daca ati consmuat sau nu destul. O ceasca medie contine de 10 ori mai mult stimulent decat cafeina contine o ceasca de cafea. Veti simti efectele.

Mai demult popoarele indiene mestecau aceste frunze pentru a obtine energie, punand in mancaruri consumau un pranz plin de energie. Mai tarziu tocau aceste frunze si asa adaugau apa fierbinte sau rece. Foloseau mai des apa fierbinte deoarece simteau mai repede efectul substantelor active. Insa apa rece pastra mai multe componente.

| cse13 explică (pentru kitykity):

Multumesc tare mult de raspuns, foarte folositor.

1 răspuns: