Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2802030intrebari
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
25 Noi
SATI 310.017AFISARI
169.063VIZITE
152.482V. UNICI
16 August 2013
iccecrim intreaba:

Salutare, vreau niste pareri (sa zic asa) sau doar afirmatii, deci. vreau sa-mi spune-ti bucatele voastre preferatel, pe care le gatiti voi singuri, doar o reteta, si inca ceva la ce varsta v-ati invatat a gati?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    17 August 2013 23:16
    xxxx1 a răspuns:

Pilaf (plov) cu legume
    5 ardei
    5 cepe
    1 vanata
    5 rosii
    1 morcov
    1 cana de orez
    3 cani de apa
    ulei
    frunza de dafin
    sare

cureti de coarja cepele(medii ),morcovul(mascat),vanata(medie);;;; cureti de seminte ardeii (medii);;;;;;
    tai rosiile,cepele,ardeii, vanata in cuburi iar morcovul prin razatore.
    Pui in ceaun ulei apoi ceapa; peste cateva minute adaugi vanata, rosiile, ardeii, morcovul.
    Lasi 15-20 minute ori mai mult
    Adaugi apa;; cind fierbe pui orezul(pe care il speli in 3 ape), amesteci, pui sare, frunze de dafin.Lasi pe foc cam 30 minute.
    Pot gati omleta,terciuri,placinte,fursecuri,prajituri,paste fainoase,cartofi scazuti, fedea cu lapte, piure, clatite, salate si multe altele.

• 5 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 16 August 2013 01:30
    JaneEyer a răspuns:
    Mhmm îţi sugerez să faci pui crocant. E super uşor de făcut şi e şi bun la gust.
    Ingrediente:
    -faina
    -fulgi de porumb
    -un ou
    -piept de pui

Mod de preparare:
    Pieptul de pui trebuie tăiat în feliuţe mici şi groase cam de mărimea unui deget. Oul trebuie bătut, făina trebuie pusă într-o farfurie separată, de asemenea si fulgii de porumb.
    Pieptul de pui este întâi trecut prin ou, apoi prin făină, din nou prin ou şi apoi prin fulgii de porumb. După, trebuie pus la prăjit.

*de la 12 ani.

Sper că te-am ajutat :3
  • 16 August 2013 17:12
    bursuc001 a răspuns:
    Bună!

Eu prefer o friptură de iepure la cuptor ( cu garnitură de cartofi ) - reţeta o găseşti la linkul :
    http://www.iepuri.info/retete-culinare-iepuri/68-friptura-de-iepure-la-cuptor.html

Am învăţat să gătesc de la 5-6 anişori când am început să amestec prin cratiţe, apoi am început să curăţ/tai diverse zarzavaturi, etc.

La vreo 10-11 anişori am făcut SINGUR ( fără nici un ajutor ) PRIMA mâncare :)

Toate cele bune.
  • 16 August 2013 15:11
    Buna!
    Ciorbe,tocanite,piure de cartof, salate.
    Buna!
    MANCARICA DE CARTOFI
    carne de porc
    ceapa, usturoi, morcov, ardei gras,
    cartofi
    apa
    rosii in bulion
    sare, piper, condimente
    marar
    Se caleste carnita in putin ulei; se adauga legumele, apa (calda) si cartofii.
    Se lasa la fiert, cu capac, si cand sint fierte se adauga rosiile in bulion.
    Se sareaza, pipereaza dupa gust si se adauga condimentele preferate.
    Se presara marar proaspat, tocat si se serveste.
    Te pup!
  • 16 August 2013 01:47
    Raspuns anonim:
    Ciorbe, mai ales radauteana si de burta dar nu ocolesc nici supele, orice tocanita romaneasca si fripturi dar la desert stau cam prost, nu am rabdare
  • 16 August 2013 01:24
    Ukkka a răspuns:
    Http://www.bucataras.ro/retete/baclava-turceasca-22225.html Eu stiu sa gatesc de cand eram micuta, la 9 ani. Nu ca acum as fi foarte mare dar, in fine. Uite, asta e reteta mea preferata si, o gatesc mai mereu. Succes!