Întrebare recomandată | ChrisNOW a întrebat:

Ajutor,catelul meu are 6 luni,si mananca aproape orice de pe jos cand ies la plimbare,mai ales guma si oase(de obicei sunt atent si i-le scot din gura,dar de ceva timp nu mai sta...),astazi a gasit o jumate de cap de peste si la mancat,si acum seara a vomitat, dar nu stiu ceva(sa fie de la acel peste oare).Cum il pot dezobisnui de acest obicei foarte prost si periculos?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un caine de 6 luni nu se scoate afara se invata la wc sa isi faca nevoile

| untu a răspuns:

Cand il scoti la plimbare, sa-l bagi in lesa! cand cainele gaseste ceva pe jos si vrea sa manance, sa-i tragi de lesa si sa zici pe nume! Exemplu:,, Azorel nu manca mizeria asta ca nu-i bun! Sa tragi de lesa si zici:NU! Nu manca!" Se va obisnui sa te asculta de comanda stapanului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Cu rabdare si disciplina de ambele parti. Nu te enerva, nu te supara il corectezi luandu-l de blana de dpe ceafa si il scuturi de cateva ori(asa sunt certai de mama lor; va sti inediat ca greseste si este certat). Cu fermitate si fara sa ii acorzi prea multa atentie dupa eveniment sa inteleaga ca nu este in regula obiceiul lui. De retinut ca acest obicei il au toti cainii este instinct de baza(supravietuire).
Cum spuneam il scuturi de blana de le ceafa ori de cate ori are te dinta sa faca acest lucru. In timp se va linisti si va lasa deoparte acest obicei chiar daca uneori tanjeste dipa oscioare abandonate(trofee gasite). O emisiune buna gasesti pe net de Cesar Milan.
Rabdare si disciplina de ambele parti, impreuna veti reusi happy
Toate cele bune si succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. nu-l mai scoate din casa si hraneste-l bine inaine sa iesi la plimbare cu el, daca e necesar.

| karsivan a răspuns:

Un singur raspuns, pentru cainii aspirator doar botnita este solutia ieftina sau zgarda cu socuri electrice ceva mai costisitoare.

| StefanKogut a răspuns:

Punctul 1: Nu se da peste la caini! Pentru ca nu mesteca foarte bine, iar oasele de peste le pot crea mari probleme.
Punctul 2: Nu trebuie sa-i scoti nimic din gura, trebuie sa-l disciplinezi sa nu mai manance ce, unde si cand vrea el. Desi catelusii sunt extrem de simpatici au si o fata nevazuta si anume aceea ca daca nu sunt educati devin in cel mai bun caz nesuferiti, dar am vazut si cazuri mai rele. Desi noi oamenii tindem sa proiectam asupra cainelui nostru o imagine de perpetuu puppy, nu e deloc asa, si chiar daca acesta e de talie mica, mintea si sufletul lui de maturizeaza si trec de la stadiul de pui la cel de adult, cu pretentii, hachite, crize de nervi, samd. Trebuie sa mai stii ca cel mai important lucru in viata unui caine, in afara de a se hrani, e sa devina membrul alfa de gen in cadrul haitei, fie masculul alfa fie femela alfa si va face tot ce poate, stie si ii este permis pentru a ajunge acolo, nu e vorba de determinare si decizie ci de instinct. Astfel in timp ce tu il vezi ca fiind catelul tau de 6 luni el a ajuns la adolescenta tarzie, este la prima etapa de maturizare sexuala, si incepe sa dezvolte comportament de caine adult. De aici inainte te va testa pentru orice, se va opune la fiecare comanda pe care o primeste si daca va obtine sa nu o execute, din perspectiva lui, acesta este un drept castigat pentru totdeauna nu doar pentru acel caz. In functie de cat de multe lacune va avea in educatie va ajunge sa te provoace fatis sau chiar sa devina dominant. Iti recomand sa urmaresti serialul Dog Wispperer care a fost pe Discovery sau AnimalPlanet nu mai stiu, dar e un foarte bun manual de explicatii in ce priveste felul in care vede un caine lumea si cum intelege el relatiile dintre indivizi, mai da si niste sfaturi foarte bune de cum sa tii in control cainele, le-am aplicat si dau rezultate.

| Danişor a răspuns:

Salut! sfatul meu este cand vrei sa il scoti la plibare, sa-l bagi mai intai in lesa! de obicei cand cainele gaseste ceva pe jos si vrea sa mamance, sa-i tragi de lesa si sa spui asa : Exemplu : Max nu manca mizeria asta ca nu-i bun! Alt exemplu : Nu! nu manca!'' Ar trebuii sa se obisnuieasca.Bafta in continuare!

| GioglovanA a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu aceiasi problema.Am un husky de 10 luni care pana acum o luna manca tot de pe jos+lingea stalpii.Eu i-am luat o zgarda de forta(cu zimti) si defiecare data cand incerca sa ia ceva de pe jos trageam foarte tare de lesa si astfel lesa su zimti se strange si il durea, de asemenea il mustram si verbal(este foarte important sa il certi cu un ton ridicat si autoritar). Astfel dupa o luna de astfel de "dresaj" a invatat sa nu mai ia de pe jos si in prealabil faceam si refuzul de hrana de la persoane necunoscute.Deci cu perseverenta vei reusi.

| Mihai442000 a răspuns:

Este foarte periculos, intr-adevar, insa sunt obiceiuri stramosesti ale cainilo. Ai putea sa il de zobisnuiesti aplicandu-i palme usoare peste bot cand face acest lucru.