| Ady_Adryan_2000 a întrebat:

Am 15 ani si sunt din Iasi-Harlau si as vrea sa ma angajez si eu la un job care necesita orice varsta. M-am plictisit sa stau degeaba acasa. Dar sa fie un program in asa fel incat sa pot merge si la scoala.

1 răspuns:
| CentruldeParenting a răspuns:

Buna! Felicitari pentru initiativa!

Cel mai potrivit pentru tine este un job part-time. Trebuie sa stii, insa, ca incadrarea in munca pentru cei care au intre 15 si 16 ani se face cu acordul parintilor. Asta inseamna ca nu te poti angaja cu contract fara acordul lor.

Cele mai multe job-uri pentru adolescenti sunt vara, dar ai putea gasi si acum:
1. Ajutor de ospatar
2. Operator interviu/ sondaj telefonic sau pe teren
3. Distribuitor de pliante
4. Poti promova diverse produse in magazine
5. Animatie la petreceri
6. Iti poti face un blog si poti scrie reviews la produse IT, jocuri - iar daca stapanesti bine engleza, atunci poti castiga mult din reclamele adsense sau din programele de afiliere (amazon) pentru ca vei avea si mult trafic.