| Mariuca4562 a întrebat:

Am doi hamsteri: fata si baiat. Nu stiu daca s-au imperechiat sau nu, dar masculul este in calduri si nu stiu inca daca femela este gestanta.Masculul mai incearca sa se imperecheze cu femela daca aceasta este gestanta? Daca femela este gestanta va riposta la incercarile lui, sau ce va face? Daca ea este in perioada de "sarcina" ce mai multe ori, dar niciodata nu reuseste sa faca pui din cauza masculului ar pati ceva? Dau funda+vot!

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Femela nu va sta daca e gestanta, doar la inceput crezand ca nu a ramas. E bine sa-i desparti dupa ce naste pentru ca masculul manca puii. Stai linistita hamsterii pot face pui de multe ori pe an, sigur o sa ai urmasi. Ai grija sa nu ii scapi de sub control, ei se inmultesc rapid.

| MinnieMouse11 a răspuns:

Daca doar masculul este in calduri si femela nu, aceasta nu are cum sa fie gestanta. Femela nu trebuie sa fie gestanta de mai mult de 3 ori (care sa nu fie consecutive) deoarece ar epuiza-o.Atunci cand este gestanta, femela se ingrasa.Se va da mai putin pe roata si va manca mai mult. Femelele gestante tind sa devina mai agresive cand se apropie data in care trebuie sa nasca.
Sfat:Stii ca femela e in calduri, atunci cand isi aplatizeaza corpul si isi desface picioarele atunci cand o mangai. Sper ca te-am ajutat!