| SteelShadow a întrebat:

Am o femela porcusor de guineea de apx 10 luni. Mai este sigur sa se imperecheze? Am citit multe articole cum ca riscul de mortalitate este mare. Voi ce spuneti?
Raspunsuri doar de la cunoscatori in domeniu, va rog.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Femela isi atinge maturitatea sexuala la varsta de 4-5 saptamani, dar nu trebuie imperecheata inainte de a implini 4 luni, deci poti sa o imperechezi, nu e nici un risc.
Femela porcusor intra in calduri o data la fiecare 13-20 de zile (in medie 16 zile), pe tot parcursul anului. Perioada fertila dureaza circa 24-48 de ore, din care femela este dispusa sa accepte mascului numai circa 6-12 ore. In afara perioadei ferile vaginul porcusorului este inchis de un dop de mucus.