| bombonica30 a întrebat:

Am o intrebare tpu.Eu am un pechinez si eu sunt sigura ca e de rasa dar e mai mare decat unul obisnuit.Atunci e pechinez de talie mare? Multumesc pentru citire si va rog sa imi raspundeti!

1 răspuns:
| RedNose a răspuns:

Poate fi metis de pechinez daca e mai mare, adica e de talie medie(nu poate fi talie mare), acum depinde daca are trasaturi de pechinez, altfel e metis si atat.
Orice caine fara pedigree(singurul act ce dovedeste ca ai un caine 100% de rasa) se numeste metis(corcitura). In caz ca are trasaturi din partea unei rase se va numi metis de rasa aia(in cazul tau metis de pechinez daca are trasaturi din partea rasei respective). Exceptie fac doar puii care provin din parinti cu pedigree, iar din vreun motiv puiului nu i s-a eliberat pedigree.
Sper ca ai inteles!