| AnaMaryadragutaa a întrebat:

Am un bichon de 2 luni, fetita si as vrea sa stiu ce are voie sa manance in afara de mancare de caini. Care credeti ca e cea mai buna mancare pentru catei?

Răspuns Câştigător
| Diarobertaaaa a răspuns:

Salut! Ma bucur mult pentru tine ca ti-ai luat pana la urma bichonul dorit. De obicei pedigree-ul e mai bun, este si mai scump. Eu asa il luam si ii poti da orice mancare in afara de paine multa, oase pentru ca se ineaca si nici mancaruri care au usturoi deoarece nu-i fac bine la stomac. Cel mai indicat este insa sa vorbesti cu veterinarul. Aceste lucruri mi le-a spus mie.

13 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Unui caine ii poti da pe langa mancarea speciala pentru caini, carne de pui si curcan fiarta, animalele nu au voie sa manance prajeli.
Unii manaca chiar si pireu de cartofi, orez cu legume, peste.

Pedigree la plic sau conserva, pedigree la plic este intre 2-4 lei (depinde de pretul din magazinul respectiv).
http://www.julie.ro/......-400g.html
Costa intre 4-7 lei (Eu am dat pe el 7 lei)
- Pedigree junior CONSERVA.
- Pedigree junior la plic : http://hobbyworld.ro/produs/index/cat/114/id/254
- Darling Junior Conserva

Succes! :)

| davidwarner a răspuns:

De ce recomanda toata lumea Pedigree? Pedigree, Chapi si genul de mancare pe care o gasesti in supermarket, pe langa ca sunt cele mai ieftine mancariri de caini sunt si cele mai proaste.
Incerc ca iti explic, sper sa tii cont de raspunsul meu. Mancarea de genul asta are foaste multe cereale, carbohidrati adica. Organismul animalelor are nevoie de proteine si grasimi. Carbohidratii aia doar ii dai senzatia de satietate, fara a-i oferi ce au nevoie. Plus ca au foarte multi conservanti care ii dau gust bun, asta e motivil pentru care cainilor le place.
Incerca sa ii dai Royal Canin, Hlls, Pro plan, hrana super premium in general.
E bineinteles mai scumpa, undeva la 25- 30 de lei kg, stiu ca e incomparabil cu 9-10 lei cat e kg de Pedigree, dar crede.ma ca merita.

| AnaMaryadragutaa explică (pentru davidwarner):

Stiu...eu ii dau Royal Canin adica asta e mancarea ei de baza dar daca cumva raman fara mancare si nu am timp sa merg sa o iau cum nu am veterinar prin zona ii mai cumpar si pedigree dar mai rar

| bubbiubbi a răspuns:

Si eu am un bichon havanez tot de 2 lunihappy si eu il am de 2 saptamani, ii dau graunte royal canin starter si ii plac foarte multhappy si pliculet pedigree junior ca sa nu manance doar hrana uscatahappy
Sper ca te-am ajutat si sa ii oferi multa dragoste catelusei

| bubbiubbi a răspuns:

Si nu ii da oase! pentru ca ii pot strapunge matele, stomacul si poate muri! Nu ii da lapte de vaca gras, eu i-am dat in prima zi si a vomat.
Ai mare grija ce ii dai pentru ca ei sunt mici si nu pot digera toate felurile de mancare!

| Maysa a răspuns:

Servus!
După cum vezi și în avatarul meu, sunt eu cu (,) cățelușul meu, care este și el bichon maltez, însă e băiat.
Poți să-i dai orice conține carne...și oase.
Toate mâncărurile sunt bune pentru ei atâta timp cât i le dai cu o măsură.
PS.:Nu-i da covrigei și chestii din acstea. Se îneacă.

| Yvonne001 a răspuns:

Sa nu ii dai pedigree! Da-i royal cannin

| kisha a răspuns:

Eu am bichon maltez si cand vad atata prostie imi vine sa imi dau palmi. al meu are 11 luni, nu i-am dat niciodata mancara pe care o mankam si oi pentru ca contin aditivi si substante care ii fac mari si se ingrasa, ei sunt foarte sensibili! a mea mananca numa pedigree este un fel de mankare pentru talie mica! sunt foarte bune si nu sunt nici scumpe! eventual cand vreau sa o dresez sau sa ii fac ceva ii dau o felie mica de mar! au voie mar! daca ii dai carne o sa creasca aproape dubla un bichon malteze trebuie sa aiba intre 2-3.5,asa are si a mea., si primeste numai bobitze, alt sfat daca ii dai mancare de la masa, rahatu o sa miroasa mai urat decat cu boabe mai ales ca ii mica si face in casa si ei au obiceiu uneori cand sunt miki sa isi manake rahatu! mai ales daca simt in el mankarea o sa il manake. nu te sfatuiesc sa ii dai mancare creste si in greutate.acuma faci cum vrei! funda:*

| Dawson_Kiara_1991 a răspuns:

Indeauna sa te uiti pe ambalaj.Mancarea uscata din magazine e o porcarie, are doar 4% carne.
Sa nu ii dai niciodata peste, oase, porc, zgarciuri sau prea multa sare.Are nevoie de vitamine si calciu.Lapte odata pe saptamana si Ou crud.Ai putea inlocuii mancarea uscata cu hrana umeda. Exista conserve sau pliculete pentru cei mici.
Cea mai buna mancare pentru puppy este Orijen si Royal canin Mini Junior 33 :) Iata si linkul pentru puppy :http://www.happypets.ro/orijen-puppy-p-357.html
http://ehrana.ro/......r-8kg.html
Va doresc amandurora sa va bucurati de viata din plin :*

| Elizuuu a răspuns:

Pai, pentru ca este foarte mica, trebuie sa stai cu ochii pe ea mereu. Eu am primit de ziua mea un Golden Retriever fetita. Orice mancare iai da, o sa obdervi ca o sa vomite sau cand isi va face treburile va scoate un fel de ate, ca niste spaghetti. Pe alea trebuie sa le iei imediat si sa le arunci la gunoi, dar nu in casa. Acele "spaghetti" sunt de fapt niste viermi care stau in stomacul cainilor, asa au toti cainii. Daca nu elimina atele alea inainte sa-i faci primul vaccin, inseamna ca este grav, adica poate sa moara, daca nu scoate atele alea, si asta inseamna ca trebuie sa-i dai FOARTE mult de mancare. Eu iti recomand sa-i dai de mancare Bosh Junior sau Pedigrie Junior numai atata. Pe la 3-4 luni poti sa-i dai si conserve sau plicuri cu carne. sa stai cu ochii pe ea. primesc funda?

| Lovemewell a răspuns:

Daca vrei sa-ti traiasca doar vreo 3 ani atunci dai mancare din magazine si supermarket-uri (Chappy, Peedigree etc. ) Nu fa prostia de ai da mancare de proasta calitate. ROYAL canin este cea mai buna mancare! Nu mai il hrani asa. Chiar daca are un pret mai piperat nu conteaza pana la urma ai avut bani sa-ti iei Bichonwinking Asculta-ma si nu fa prostia de ai da mancare alela. Dupa ce mai creste poti sa-i dai si unpic de piept de pui fiert in apa cu putina sare taiat micut, micut, micut si amestecat cu Royal canin mini starter ( pentru. pui de catel de talie mica ) Nu uita sa le inmoi cu apa. Bucurate de el, sunt adorabili happy

| Bichonhav a răspuns:

Ceau ce gramaj de mancare ii dai pe zi mersi?