| Pitic a întrebat:

Am un cățel și mama nu mă mai lasă să îl țin, din cauza ca lasă foarte mult par.
Dintr-o data i s-a pus pata și nu vrea sa îl mai ținem. Nu știu ce sa fac cu el, l-am crescut 4 ani, î este cel mai cuminte cățel doar ca lasă mult par chiar daca l-am tuns. Am renovat apartamentul iar mama nu vrea sa îl mai ținem. Nimeni nu îl vrea în casa pe cățelul meu pentru ca lasă par, nu știu ce sa fac. Vreau sa îl păstrez dar nu se mai poate. L-as putea duce la tara dar e foarte departe și mi-ar fi greu fără el sau l-as putea duce în oraș în alt apartament doar ca ca acolo nu este nimeni și este cam departe de unde stau eu.
Știți de ce le cad așa mult par pechinezilor? Veterinarul a spus ca este din cauza alimentației am încercat sa îi schimb alimentația dar degeaba.

Răspuns Câştigător
| vivitheo a răspuns:

E normal sa-i cada parul, si indiferent de anotimp ii va cadea.Am aceeasi problema ca tine cu catelusa mea.
tot ce poti sa faci este sa il perii zilnic cu peria speciala (gasesti in petshop-uri, maxim 15 lei una medie)si astfel nu va mai cade atata par pe covoare deoarece il iei cu peria.
Sa nu incerci sa-i dai pastile anti cadere, nu functioneaza aproape deloc.
Si alimentatia conteaza! Eu de la un timp ii dau numai pedigree si mancare foare putin(mai mult ii dau sa manance bobite).Nu fac asta de mult timp dar sper cu timpul sa se remedieze situatia cu parul.
P.S.:La mine in casa scot un faras plin cu par in fiecare zi.
Catelusa mea are tot 4 ani big grin
Sper ca ti-am fost de folos! :*:*

1 răspuns:
| WalleWalls a răspuns:

Are 4 ani, e normal sa-i cada parul...si este si cald afara. Poate la iarna nu va mai cadea asa mult.Este greu sa tii un catel in casa mai tot timpul.