| Radeas1 a întrebat:

Am un Caniche(metis cu bichon) de 5-6 ani. Ideea e ca mereu mi-am dorit un rottweiller, dar nu am putut sa am unul din cauza spatiului. Asa ca m-am rezumat la un caniche, si il antrenez sa muste carpa, ma joc cu el cu capra, il fac sa o prinda, sa nu ii mai dea drumul, si uneori leg carpa de ceva greu, si il pun sa traga de carpa, il incurajez si cand vad ca trage mai mult de 10 secunde sau ca trage prea intens il opresc (sa nu-si rupa dintii). Il poate afecta cu ceva joaca asta? Mentionez ca asa pot sa scap de el cand are prea multa energie, de la o joaca de asta de vreo 15 minute, cade lat ceva ore.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In principiu nu il afecteaza, dar, el incepe sa fie cam batran pentru acest joc si dintii sai sunt mai sensibili, nu mai spun de oase care se pot rupe mult mai repede.
Deci, mai putina joaca de genu acesta, si mult mai multa grija.

| Radeas1 explică (pentru LaLaura):

Da, el exagereaza uneori dar sunt atent sa il opresc. Ideea e ca e singurul joc in care oboseste relativ repede si adoarme instantaneu, si asa economisesc mult timp.

| LaLaura a răspuns (pentru Radeas1):

Da, stiu, dar el nu stie ca poate acest joc sa ii faca rau.
Incerca sa mai raresti un pic jocul si sa cauti alte jocuri mai putin dure si mai pentru varsta lui.