| paltaneaioana a întrebat:

Am un peste beta splendes si are coada lipita sau cel putin nu o deschide niciodata. Are vreo boala? Ce pot sa iu fac?

Răspuns Câştigător
| MgdDroopy a răspuns:

Dacă nu o deschide nici când îi pui oglindă, atunci e bolnav.
Apa contaminată.
Mai bine citeste pe acest site.
http://acvablog.ro/ro/boli-betta-splendens/

7 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

Sau intreaba-l pe Doctorfishadi. E membru TPU. http://www.tpu.ro/......tice-si_1/

| paltaneaioana explică:

Nu am incercat faza cu oglinda dar coada nu o deschide este foarte temperamentar si nu are pofta de mancare. Ma gandesc ca poate este in calduri sau pur si simplu nu ii place mancarea care ii o dau totusi in prima zi cand l-am adus era infometat si i-am dat trei porti din aceeasi mancare! Am vazut siteurile dar nu are dupa mine nici una dina cele poli nu se potriveste nici una!
Mai am o intrebare acest mascul l-am cumparat de vreo sapt daca cumpar acum o femela o sa se bata sau...

| LaLaura a răspuns (pentru paltaneaioana):

Daca femela nu este pregatita sa se imperecheze, masculul o sa fie frustrat si poate sa omoare femele.
Femelei ii trebuie timp sa se acomodeze dar si o temperatura ridicata a apei de la 27 de grade in sus ( la fel si la mascul, acesti pesti iubesc caldura si o temperatura mai mica a apei poate sa ii cauzeze boli ).
Ps. Nu trebuie sa il indopi cu mancare, chiar daca el mamanca ( ii faci rau la stomac, se poate balona ) mancarea trebuie sa fie data putin si des ( de 3 ori pe zi, cat sa nu mai fie la suprafata apei intr-un minut, doua, daca nu mananca mancarea, mancarea cade pe fundul acvariului si murdareste apa, apa trebuie sa fie decantata minim 3 zile cand schimbi apa)

| MgdDroopy a răspuns (pentru paltaneaioana):

Oglinda să nu i-o lasi mult timp. 15 minute. Și să aiba loc in spatele ei. Să o ocolească. E pus pe atac. :-)
Sa ii dai sa manance fulgi, nu granule.
Eu ii dadeam pestelui meu o dată pe zi. Iar o prietena, îl hrănea pe al ei la 2 zile. Asa l-a învățat. Era plecata mai mereu.
Oricum, nu se da de 3 ori pe zi.

| LaLaura a răspuns (pentru MgdDroopy):

Nu e vorba de invatat, ci de cum se hraneste, daca ii dai o data pe zi, o sa fie foarte flamand si hapsan, asa o sa inghita si aerul de la suprafata si se baloneaza, daca este data mancare des si putin, nu o sa mai aibe intentia pestele de a consuma hrana foarte rapid si asa nu o sa se mai imbolnaveasca. Si poate sa ii dea si granule, granule se duc si si nu plutesc, si asa pestele nu inchide aerul de la suprafata.
Eu la pestii mei diminrata le dau purici de balta, iar seara ( nu pot sa le dau si dupa amiaza, dar in 2 ani le-am dat si dupa amiaza mancare) granule.

| paltaneaioana explică:

Nu i-am cupmparat inca o femele dar nu stiu daca e binessa ii iau una ca poate o omoara sau invers. apa i-o schimb regulat dar de trei zile nu mai mananca delog. Apa are 25 grade

| paltaneaioana explică:

Ii dau de doua trei ori pe zi dar ii dau putin! Dar cy sfaturile unui profesionist la care am fost si-a revenit foarte repede acum vreau sa ii iau o pereche!