| valoaresitalent a întrebat:

Am un pui de porcusor de guineea(2 luni) de o saptamana.S-a cam acomodat cu mine...cu locul lui... dar e un pic cam anost, am auzi ca zunt animale extraordinare, te distrezi de minune cu ele etc.etc. dar la mine nu prea e asa.Adevarul e ca nu prea stiu cum sa ma joc cu un astfel de animal. Ceva idei de jocuri pe care chiar sa le pot juca cu el? Nu e lenes.e doar pui, e mic dar e totusi destul de mare ca sa ma joc cu el.

1 răspuns:
| Diurpaneus a răspuns:

Ca orice fiinta vie nu-i place singuratatea de aceea trebuie sa ne ocupam cu el, daca il luam mai des in brate, il ademenim cu diferite mici recompense (o felie de castravete sau un alt aliment preferat), il hranim uneori in poale vorbind des cu el, incet-incet se va imblanzi si nu se va mai speria la manipulare. Ne va recunoaste vocea, simtind mirosul pielii noastre se va linisti, si cu mormaitul lui specific ne va arata afectiunea.
Ori de cate ori ne apropiem de cusca, sa-i adresam cateva cuvinte – este bine sa ne auda vocea inainte de a fi scos - in asa fel el nu se va speria. Porcusorul are un simt al auzului bine dezvoltat, ne poate recunoaste chiar si dupa felul cum pasim, deosebind pasii nostri de ai altora.Si mai e un aspect, daca vrem ca porcusorul nostru sa se simta bine, ar fi bine sa-i oferim un partener, de obicei de acelasi sex cu el.