| Bișoc2000Elia a întrebat:

Animalele din petshop care nu se vand sunt plasate in alt petshop sau sunt omorate?
(intreb asta pentru ca vreau sa duc un hamster pitic la petshop si vreau sa fiu sigura ca e bine)

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Omorate si mancate. Cred ca cel care ti-a zis sigur a facut o gluma macabra cu tine.

A duce un animal la petshop nu il duci la macelarie, ci de ati face munca ta mai usoara pentru a-l vinde. Cei de la petshop au grija de animalutul tau, in anumite magazine de acest gen se intampla ca petul tau sa poata racii, din cauza ca e pus in curent... deci cauta petshopul cel mai bun din oras.

Animalele care nu sunt vandute se restituie stapanilor lor. Pt ca petshopul nu ti-l cumpara, ci iti vor spune o suma cu cat va fi pus la vanzare. Ca sa intelegi tu vei vrea sa-l vinzi cu 100 lei si ei isi vor adauga comisionul lor.

Cu toate ca iti recomand din vorba in vorba pe la prieteni asa il poti vinde mai usor, decat intr-un petshop.

| Bișoc2000Elia explică (pentru MihaelaDart):

Dar femela nu s-a acomodat de loc cu masculul(cel pe care vreau sa-l dau).Si nu swe poate sa-l dau de tot(adica sa nu-l mai iau)?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Bișoc2000Elia):

Separa-i, pune pe femela in alt loc (sau construieste un zid (un carton) in cusca pe care cei doi o impart) sau pe mascul asta pana vei da unul din ei.

| Bișoc2000Elia explică (pentru MihaelaDart):

Acum ii tin custi diferite. Dar mama ma pune sa dau masculul la petshop.
Si din cate inteleg trebuie sa-l iau inapoi daca nu-l cumpara nimeni?
Pentru ca femela nu e aceiasi specie cu masculul si mama vrea sa luam un mascul din aceiasi specie.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Bișoc2000Elia):

Daca nu tii se va vinde, il iei inapoi. Apoi dai anunt pe internet, incearca si varianta asta. Fa-i poze lui, ii specifici varsta, rasa, pretul si dai un nr de contact pentru a intra in legatura cu cumparatorul. E bine sa fie din oras de la tine sau din imprejurimi, pentru ca cel care il cumpara sa vina sa-l ia de la tine de acasa ori sa va intalniti intr-un loc stabilit.

| Bișoc2000Elia explică (pentru MihaelaDart):

Daca nu te deranjeaza ai putea sa-mi explici ce va trebui sa fac la petshop cand il duc pentru ca nu am de la cine sa ma informez...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Bișoc2000Elia):

Nu pot sa te ajut in acest caz pentru ca nu am vandut niciodata un pet la astfel de magazin, doar a cumparat matusa mea in trecut o persana si stiu de la ea ca a luat-o racit-o din magazin, avea muci, stranuta si ii curgeau ochisorii in curentul care a stat acolo. la petshopul care crezi ca il crezi cel mai bun te duci si intrebi pe cei de acolo sati explice ce trebuie sa faci.

p.s. daca ai facebook ii poti face anunt si acolo si-l pui prin grupurile cu iubitorii de animale. vinzi un animalut sigur sanatos direct, decat sa-l duci intr-un petshop si sa ai ghinionul sa se imbolnaveasca.