Întrebare recomandată | SteelShadow a întrebat:

As vrea sa achizitionez un paun. Este sensibil iarna? Are nevoie de ingrijiri speciale? Cam cat de mare trebuie sa fie voliera pentru o crestere armonioasa? Face galagie care ar putea deranja vecinii?
Raspunsuri doar de la ceo cu experienta in domeniu, va rog.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In satul bunicilor mei foarte multi aveau pauni. acestia traiau in cotete cu gainile sau in pom. Deci nu necesita ingrijiri speciale.

| SteelShadow explică (pentru Salontanul):

Aici bate vantul incontiuu, iar iarna e zapada de 1 m si viscoleste... Ar avea nevoie de incalzire sau e ok un cotet izolat cu ceva polistiren si fan si un tarc cam 5×4×3m?

| Salontanul a răspuns (pentru SteelShadow):

E Ok! Cand eram eu copil erau geruri si zapezi mari. Ii tineau in cotete de pamant sau din scanduri. Cu paie in cuib.

| SteelShadow explică (pentru Salontanul):

Deci nu-i char asa cum spun unii ca trebuiesc tinuti chiar in puf... Dar in tarc ar fi mai ok sa pun beton sau sa las iarba? Si cam cat de mare trebuie sa fie cotetul? Se imbolnavesc usor?

| Salontanul a răspuns (pentru SteelShadow):

S-ar putea sa fie vorba de specii diferite sau chiar mutatii genetice. Iti specific: cand eram copil, acum 40-50 de ani in urma, erau crescuti in curte si cotet fara nici o problema, printre gaini, curci si rate. Mai repede iarba si tarcul trebuie acoperit ca zboara daca au ceva de unde decola. Citeste si pe aici: https://www.google.ro/#q=Cresterea+paunilor

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am vazut ulterior raspunsul cetateanului de mai sus. Sa stii ca scoate un sunet deosebit dar nu este mai galagios ca un curcan.
Uita-te si aici: https://www.youtube.com/watch?v=Qn0h2opMb7g

| Kyılε a răspuns:

Este sensibil, deoarece prefera caldura; nu necesita ingrijiri ''speciale''; cativa metri patrati; nu prea face galagie.

| cllauddiuu a răspuns:

Nu necesita ingrijiri speciale, nu prea e galagios, spatiu aproximativ de 5 metri patrati.

Paunii sunt pasari care necesita multa liniste si spatiu mare in care sa se dezvolte armonios.
Paunii sunt crescuti cel mai bine in zone cu un climat mai cald si constant. In conditii de temperatura foarte scazuta paunii sunt expusi riscului imbolnavirilor, nu se vor hrani adecvat si nu se vor reproduce.

| robert2107 a răspuns:

Citeste mai mult despre ei, ca sa stii totul din start: http://www.fermadepauni.ro/crestere.htm

| CatalinSCO a răspuns:

Este putin sensibil iarna nu face galagie si nuprea e mare sper ca te-am ajutat imi dai funda?