| Virgilsj a întrebat:

Aveti la dispoziție 3 ceasuri. La ora 17, toate indică aceeași oră: 17.00. Ceasurile funcționează după cum urmează:

Ceasul 1 - merge înainte cu 15 minute pe oră.
Ceasul 2 - rămâne în urmă cu 20 de minute pe oră.
Ceasul 3 - funcționează corect.

Peste câte ore ceasurile vor arăta din nou, în același timp, ora 17.00?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Si tu vrei sa-ti facem tema? Uite o fac dar nu-ti dau rezolvarea, descurca-te singur. Dupa 288 de ore.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legilor lui Murphy:
Un ceas totdeauna arata ora exacta, doua niciodata!

| Virgilsj explică:

Dupa 24 de ore, primul ceas va fi inainte cu 6 ore, iar al doilea ceas va fi in urma cu 8 ore.
Asta inseamna ca pentru a arata ora 17 concomitent cu ceasul al treilea, primului ceas ii trebuie 4 zile, iar celui de-al doilea ceas ii trebuie 3 zile.
C.m.m.m.c(3, 4)=12
Deci inseamna ca peste 12 zile, adica 288 de ore, cele 3 ceasuri vor mai arata concomitent ora 17