| Foxglove13 a întrebat:

Buna!
Am 5 pesti neon,dintre care,o femela se agita continuu,iese la suprafata,se intoarce,umbla pe langa filtru,"nu sta locului". Ceilalti pesti sunt ok, in sensul ca nu se agita cum se agita ea.
Astept parerea/sfatul vostru
Merci :*

10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Pe acest site http://www.acvarist.ro/tratamente-pentru-boli-la-pestii-de-acvariu gasesti toate bolile/problemele la pesti.

| Robert2526 a răspuns:

E veche intrebarea ta, dar ma bag si eu in seama. Pestisorii, ca orice alta fiinta, au caractere diferite, nu ar trebui sa fie nimic in neregula. Mai ai pesti?

| Foxglove13 explică (pentru Robert2526):

Da,mai am! happy
Initial, i-am pus intr-un acvariu mic si mureau pe capete.
Apoi, i-am mutat intr-un bol(desi..nu-s pesti de-aia pentru "acvariu rotund") si.e mai bine.Imediat o sa fie 4 luni de cand ii am..desi sunt doar 3, nu stiu daca ar trebui sa mai iau inca 2-3; mi-e frica sa nu-i chinui degeaba.
Cat despre pestisorul care se agita, era bolnav. Si cred ca nici apa nu era ok(apa, acvariul, incaperea).

| Robert2526 a răspuns (pentru Foxglove13):

E vorba si de cum amenajezi acvariul, ai nevoie de plante, pietre, nisip plus o solutie pentru eliminarea clorului din apa. Filtru si toate cele banuiesc ca ai. Sunt chiar greu de ingrijit, desi la prima vedere ar parea simplu. Daca sunt neoni, desi ei traiesc in bancuri, daca mai cumperi acum, nu prea o sa se inteleaga. Nu trebuie sa le schimbi apa foarte des, ideal ar trebui sa cumperi niste pesti care sa "curete" acvariul

| Foxglove13 explică (pentru Robert2526):

Stiu.Dar.mi-e frica laughing acvariul e mic, si..nu stiu cum s-ar intelege pestii sanitari cu cei neon.
Cat despre filtru, da, am.Despre solutia aia nu am auzit, dar o sa caut, merci! happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Foxglove13):

Cat de mic este acvariul?

| Foxglove13 explică (pentru Foxglove13):

Dar are mai putin de 10 l.
(nu-s sigura cati l.)

| Robert2526 a răspuns (pentru Foxglove13):

Zici ca e pahar, chinui pestisorii.

| Foxglove13 explică (pentru Robert2526):

Nu-i "pahar". E destul de bombat la baza si e tinut de un piciorus.Nu chinui pestii atata timp cat inca traiesc.Mi se pare ca-i chinuiam mai tare in fostul acvariu.