| deutzanico a întrebat:

Am gasit un porumbel ranit acum cateva luni, l-am facut bine si acum as dori sa il dau cuiva care se ocupa cu cresterea lor si care nu ii foloseste pentru carne. Daca il doreste careva va rog sa imi lasati mesaj.
P.S.: Sunt din Bucuresti.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Acum că i-ai dăruit sănătatea, dăruieşte-i şi libertatea!
Va fi mult mai fericit, decât în vreo colivie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un crescător, nu-l va accepta. El deține doar porumbei de rasă, cu care participă la expoziții, concursuri naționale/internaționale etc. Nici măcar nu îl va accepta în porumbarul (colivia lor), pentru a evita încrucișarea rasei lor, cu unul comun.
Ar fi frumos și de admirat, dacă i-ai reda libertatea, mai ales că e sănătos și poate să își ia zborul. Are instinct, va ști să se descurce, și să se apere. Nu e atât de prostuț, ori naiv, pe cât pare. Pe tine, te lasă să-l atingi, fiindcă te cunoaște. Pe altcineva, din contră. Ar zbura. Oricum, la geamul tău va veni mereu, să-și primească "porția", fie ea de dragoste, fie de grăunțe. Acolo, va găsi mereu loc de popas.

| doggy123 a răspuns:

Da-i drumul ca-i faci mai mult rau dandu-l la cineva sa-l tina in captivitate...isi gaseste el un loc unde sa stea nu te stresa cu asta ca-i obisnuit

| deutzanico explică:

Partea e ca atunci cand l-am gasit era pui si am incercat sa ii dau drumul dar nu vrea sa plece cu ceilalti porumbei, tot la mine se intoarce. Deja s-a domesticit si sunt sigura ca afara nu s-ar descurca singur. Singura solutie este sa ii gasesc o crescatorie unde sa-l dau.

| BlackAndWhite12300 a răspuns:

Mai bine ii dai drumul, e obisnuit cu libertatea nu tinut in captivitate.;-)

| Hey10 a răspuns:

Eu zic sa ii dai drumul isi v-a gasi singur locul. big grin