| ioanax2004 a întrebat:

As vrea sa aflu cat mai multe date despre ingrijirea rasei,, toy pomeranian" (e in engleza). Cat mai multe detalii despre rasa. Merci!

Răspuns Câştigător
| MoruAndrei a răspuns:

Cainii din rasa Pomeranian (cunoscuti si sub denumirea de Pom sau Pom Pom) sunt plini de viata, inteligenti si par sa "zambeasca" mereu stapanilor. Se aseamana cu Spitz-ul german, rasa fiind dezvoltata in regiunea Pomerania. Cainele Pomeranian face parte din clasa cainilor mici, "de jucarie".
Istoricul rasei:

Regina Victoria a facut aceasta rasa cunoscuta in anii 1800, in Anglia. Curtenii au devenit fascinati de cainele de talie mica detinut de regina, astfel ca multi crescatori de caini au incercat sa reproduca trasaturile rasei. Cainele Pomeranian a suferit atat de multe modificari in dimensiune, incat in decursul vietii reginei Victoria rasa s-a micsorat cu pana la 50%.

Cum arata cainele Pomeranian?

Acesti patrupezi sunt foarte mici, cantarind intre 1, 3 si 2, 2 kg si avand o inaltime cuprinsa intre 17 si 30 cm. Daca sunt crescuti si ingrijiti cum trebuie, pot atinge varsta de 15 ani.

poza caine

Multi oameni se indragostesc de acest caine pufos datorita formei boticului care da impresia ca patrupedul zambeste mereu. Au o privire agera, avand ochi de forma migdalelor, inchisi la culoare, la fel ca si botul.

Blana are doua straturi: superior si inferior. Blana care compune stratul superior este foarte deasa, spre deosebire de cea care alcatuieste stratul inferior, care este scurta si pufoasa. Cainii Pomeranian au blana aspra pe gat si pe piept.

Cainii din aceasta rasa pot avea diverse culori: caramiziu, rosiatic, alb, albastru, maroniu, negru, dar si culoarea fildesului.

Temperamentul unui Pomeranian:

Pomeranian-ii sunt sprinteni si inteligenti, nerabdatori sa invete orice truc. Pot fi indaratnici si putin dificil de dresat in casa, insa sunt foarte fideli. Pot sa fie agresivi si sa muste, asa ca trebuie dresati.

Prin lectiile de dresaj canin, vor intelege ca nu ei sunt cei care stau in fata "haitei". Sunt niste insotitori minunati si pot fi niste caini de spectacol extraordinari, datorita temperamentului lor docil si plin de afectiune.

Sanatate:

Pomeranian-ii sunt sensibili la dislocarea rotulelor si la sufocare, precum si la probleme cu inima, la boli de piele sau la infectii ale ochilor. Pot aparea si probleme dentare daca nu sunt ingrijiti corespunzator.

Sunt activi in spatiul inchis si nu au nevoie de un teren pe care sa alerge, insa, la fel ca si restul cainilor, necesita plimbare zilnica. Sunt foarte potriviti pentru persoanele care locuiesc in apartamente. Blana nu trebuie periata in fiecare zi. Cu toate acestea, este recomandata o ingrijire atenta, dat fiind ca blana din spatele labutelor si cea de pe piept se incalceste repede.

De asemenea, va trebui sa-i tunzi regulat blana din jurul ochilor, de pe urechi si de pe labute. Ochii ar putea forma o substanta vascoasa, asa ca verificarea si curatarea lor trebuie efectuata cel putin o data pe saptamana.

Alaturi de Chihuahua, cainii din rasa Pomeranian au devenit celebri datorita vedetelor din Los Angeles care au dat startul unui adevarat trend din purtarea unui caine la brat, in poseta.