| KinderBeeeib a întrebat:

Azi le-am luat perusilor mei un cuib.Trebuie sa recunosc ca mi s-a parut cam mare pentru niste Perusi dar nu asta e problema.Am fixat cuibul in afara coliviei si am incercat sa indoi gratiile astfel incat Perusii sa poata iesi insa nu am reusit mare lucru.Cum ar trebui sa fac sa aiba papagalii loc sa intre? Si cum sa imi dau seama daca s-au imperecheat,adica se saruta,se hranesc reciproc,isi ciugulesc penele,baiatul se umbla si se aranjeaza mereu in fata ei si umbla numai unul dupa altul, ce ar trebui sa insemne?

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Cuibul nu poti sa il pui in colivie? E indicat in colivie.
Cand se imperecheaza, masculul se aseaza pe femela, pe spatele ei ( la fel cum face si cocosul si gaina, cocosul "calca" gaina), ceea ce fac ei momentan e doar preludiu, adica mici gesturi care semnifica iubirea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca asta inseamnă că o sa fi bunic/ă!

| KinderBeeeib explică:

Ati inteles gresit, este in exteriorul coliviei, nu inauntru.La asta m-am referit, adica nu e ca si cum am pus-o in cu totul alt loc.

| Diurpaneus a răspuns:

Am avut si eu perusi, dar nu preocupat inmultirea lor. Imi placea sa-i privesc cum se dragalasesc, e clar ca si ai tai au format o pereche. Nu vor depune niciodata in afara cuibului. Pentru depunere le trebuie intimitatea. Pentru a monta cuibul trebuie sa rupi 2 bare. Cere ajutorul unuia ce se pricepe.