| xXGeo98Xx a întrebat:

Buna ce parere aveti despre rasele acestea de cainibig grinalmatian; Husky si Bulldog Francez?(dac ma puteti ajuta de exemplu daca sunt sanse sa turbeze si care nu trebuie curatat in urechi asa des)

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nici un caine nu turbeaza ca asa ii vine lui.
1. Daca te referi la boala exista vaccin care se face la 3 sau 6 luni(unii vet fac la 3, altii la 6) si se numeste antirabic. Rabia se ia doar de la animale salbatice prin saliva. Daca un animal salbati musca un caine, iar el la randul lui musca alt animal se raspandeste boala, dar un caine deja vaccinat e imun la aceasta boala.
2. Daca te referi la acele mituri ca turbeaza cainele,ca ataca stapanul,cum am zis sunt doar mituri.

De spalat in urechi nimic special,la baie foarte usor poti sa-l speli tu cu mana,nu-i mare lucru,nu-i nevoie de veterinar.

Dalmatian-ul mie personal nu mi se pare un caine special,in afara de pete nu e special cu nimic. E de talie mare,prietenos,activ,putin incapatanat,se intelege cu alte animale,nu are nevoie de ingrijire speciala(are par scurt,deci fara periere,doar de frig trebuie ferit). Cel mai bine i-ar fi intr-o casa cu curte fiindca e destul de activ,face si putina paza,iar de dresat putin cam greu fiind incapatanat uneori.

Husky-ul e una din rasele mele preferate. Imi place ca aduce cu lupii la infatisare si rezista foarte bine iarna. E un caine,de talie medie, foarte activ,deci are nevoie tot de o curte mare si de plimbari lungi zilnic,prietenos,nu are probleme cu alti caini,dar cu alte animale trebuie socializat de mic. Un defect ar fi ca ii place sa fie independent si daca nu e invatat de mic sa vina la chemarea ta exista riscul sa-l pierzi si blana lunga care trebuie periata zilnic. Nu e una din rasele care sunt usor de dresat.

Bulldog-ul francez este un caine de talie mica,jucaus,nu foarte activ,se aprinde destul de repede daca e provocat mai ales masculii(fata de alti caini),dependent de stapan si oameni in general.
Sunt usor de ingrijit datorita parului scurt, dar sunt sensibili la boli si se pot ingrasa daca nu se respecta o dieta. E potrivit mai mult persoanelor sedentare fiindca are un nivel de energie scazut, astfel incat energia si-o consuma prin casa, iar dupa baga somn laughing

Cam asta ar fi descrierea fiecarei rase in cateva cuvinte, din punctul meu de vedere.

| xXGeo98Xx explică (pentru RedNose):

Dar de Doberman ce parere ai?

| RedNose a răspuns (pentru xXGeo98Xx):

Un caine frumos,apare pe lista mea de preferate,talie mare,energic,usor de ingrijit(par scurt) si foarte bun paznic. Are nevoie de o curte in care sa alerge,ar fi mult mai fericit asa.
Dar,fiind un caine de paza,are nevoie de multa socializare si de un stapan care a mai avut de-a face cu rase cu tendinta de agresivitate,pentru a stii sa se impuna in fata lui,sa fie ferm si consecvent. Daca ai timp necesar,rabdare si esti o persoana impunatoare ai putea scoate dintr-un doberman un caine perfect.
De foarte multe ori cand am mers cu cainele in tracul special pentru caini am dat de un doberman,Torro il chema. Un doberman foarte cuminte,energic,jucaus,nu avea probleme cu cainii,cu toti se juca, cu oamenii nici atat si stapan ii era o fata. Se vedea ca a fost socializat de mic cu animale, oameni si pus in diferita situatii, nu era agresiv absolut deloc.
Orice se poate, un caine este exact cum e crescut cat e pui.

| Blackyjack a răspuns:

De muult asteptam astfel de intrebari. Rasele Dalmatian, Husky si Bulldog Francez, din cate stiu, nu pot turba, cel putin nu am auzit astfel de cazuri. laughing) Sunt caini blanzi, pasnici. Cat despre curatatul in urechi, aici nu ma pricep, totusi, cred ca depinde de caine. Eu am o catea lup (Ciobanesc German) si de mica nu a avut astfel de probleme.